Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Sníh komplikoval dopravu, padat by měl i během dne

Ilustrační foto. foto: Petr Lemberk, MAFRA

PRAHA - V Česku připadlo v noci na pondělí několik centimetrů sněhu, podle předpovědi by mělo sněžit i přes den. Silnice jsou ve většině krajů sjízdné se zvýšenou opatrností. Na vozovkách na Uherskohradišťsku se v pondělí ráno mohou tvořit sněhové jazyky. V Ústeckém kraji přibývá nehod.
  7:44

V Libereckém kraji jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností

Silnice v kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, rozbředlý sníh je i na hlavních tazích. Teploty byly ráno mezi nulou a minus pěti stupni Celsia, vyplývá z informací na webech silničářů a meteorologů.

Podle předpovědi by přes den mělo být zataženo až oblačno. Pod 400 metry nad mořem budou srážky smíšené nebo dešťové. Na horách očekávají meteorologové trvalejší sněžení. Večer od severovýchodu by srážky měly postupně ubývat. Nejvyšší denní teploty budou mezi nulou a třemi stupni Celsia, na horách mezi minus třemi stupni a nulou.

Na Vysočině silničáři obnovovali posyp v celém kraji

Na Vysočině jsou silnice sjízdné s opatrností. Hlavní tahy byly po chemickém ošetření mokré. Na vozovkách nižších tříd ležely zbytky ujetého nebo zledovatělého sněhu posypané drtí. Nesjízdné úseky neměli silničáři hlášeny. Řekl to Aleš Hubený z dispečinku Krajské správy a údržby silnic.

Silničáři obnovovali posyp v celém kraji, jezdilo 89 sypačů. Teploty ráno klesly až tři stupně pod nulu. „Nemáme hlášeno, že by něco stálo nebo klouzalo,“ uvedl dispečer před 07:00.

S občasným sněžením musejí řidiči na Vysočině počítat i přes den. V nejníže položených částech kraje může padat i déšť se sněhem a srážky mohou mrznout. Ve vyšších polohách se kvůli větru s nárazy přes 50 kilometrů v hodině mohou lokálně tvořit sněhové jazyky. Nejvyšší odpolední teploty se podle meteorologů budou na Vysočině pohybovat mezi minus jedním až třemi stupni Celsia.

V Královéhradeckém kraji havarovalo do příkopu vinou sněhu nákladní auto

Sníh leží zejména na silnicích nižších tříd, hlavní silniční tahy byly v pondělí ráno většinou mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu. U obce Libuň na hlavní trase z Jičína do Liberce havarovalo do příkopu nákladní auto. Zjistilo se to u silničářů, meteorologů a policie.

Teploty se dnes ráno pohybovaly několik stupňů pod bodem mrazu. Přes den by v Královéhradeckém kraji mělo být zataženo až oblačno, občas se sněžením nebo sněhovými přeháňkami. V nižších polohách by mohlo pršet. Teploty by se měly pohybovat od nuly do tří stupňů, na horách má být kolem minus tří stupňů Celsia.

V Ústeckém kraji přibývá nehod, většinou menších havárií

Teploty v nižších polohách se pohybují kolem dvou stupňů nad nulou, ve vyšších oblastech sněží. Dálnice D8 a silnice prvních tříd jsou po chemickém ošetření sjízdné s opatrností. K mimořádné obezřetnosti nabádají silničáři jak v Krušných horách, tak v Lužických horách. Silnice druhých a nižších tříd jsou ošetřené, místy na nich leží rozbředlý sníh.

Podle policie přibývá v kraji nehod, většinou menších havárií. U Starých Křečan havarovala dvě osobní auta a sypač, který následně skončil v příkopu. Nehoda se obešla bez zranění. Drobné havárie se staly také u Klášterce nad Ohří nebo na Lounsku.

Podle meteorologů bude v pondělí v Ústeckém kraji zataženo až oblačno, na většině území občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Budou postupně v polohách pod 500 metrů přecházet ve srážky smíšené nebo dešťové. Na horách má sněžit trvaleji a může napadnout až 20 centimetrů sněhu. Při silném větru se mohou tvořit i sněhové jazyky. Nejvyšší teploty vystoupí na jeden až čtyři stupně, na horách na minus dva až plus jeden stupeň Celsia.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat