Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko zasáhly silné bouřky. Odpoledne přijdou znovu

Česko

  20:55aktualizováno  29. května 13:04
PRAHA - Hasiči v souvislosti se silnou bouří, která v sobotu odpoledne zasáhla některé části Královéhradeckého kraje, vyjížděli k desítkám událostí. Kvůli svahu, které se po bouřce sesunul na koleje, nejezdí vlaky v úseku Meziměstí a Broumov na Náchodsku, řekl v sobotu operační důstojník královéhradeckých hasičů.

Bouřka nad Hradcem Králové. foto: Martin Veselý, MAFRA

„Bouře zasáhla především Náchodsko a potom okolí Třebechovic na Královéhradecku, čerpáme vodu ze sklepů a také odstraňujeme popadané stromy a větve,“ řekl operační důstojník s tím, že žádná zranění v souvislosti s bouřkou nebyly hlášeny.

Mluvčí Českých drah Radek Joklík ČTK řekl, že dráhy zajistily v postiženém úseku železnice náhradní dopravu. „Provoz na trati byl kvůli sesuvu hlíny zastavený kolem 16:30, předpoklad obnovení provozu je 20:00,“ řekl Joklík.

Bouřky znovu zasáhnou Česko

Do Čech i v neděli dorazí silné bouře s přívalovým deštěm, nárazovým větrem a ojediněle i kroupami. Výstraha ČHMÚ platí pro celou zemi od 14:00. Bouřky budou postupovat od jihozápadu směrem na východ.

Policisté na svém webu informovali, že kvůli dešti je zatopená silnice Za Komínem v Trutnově a také komunikace pod železničním přejezdem v Náchodě, kde hasiči odčerpávají vodu. Obě silnice jsou neprůjezdné.

Meteorologové v předpovědi pro hradecký kraj upozornili na možnost výskytu bouřek, ve kterých se mohou vyskytnout kroupy i silné nárazy větru. Přeháňky a bouřky by se mohly místy vyskytovat i na začátku noci, později mají být jen ojedinělé. Bouřky se ojediněle mohou objevit také v neděli.

Evakuace 400 dětí

Kvůli silné sobotní bouři museli hasiči v Jílovicích na Hradecku evakuovat z místního hřiště více než čtyři sta dětí, které ohrožovaly lokální záplavy. Voda způsobila nejvíce škod v obcích Výrava, Librantice, Jílovice a Jeníkovice, kde zatopila několik objektů.

Lokální záplavy po silné bouři ohrožovaly 28. května obyvatele obcí na...

V Jílovicích se konala v sobotu odpoledne soutěž dětí a mládeže v požárním sportu, hřiště však bylo ohrožené místními záplavami. Na místo vyrazily jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů. „Hasiči neprodleně zahájili evakuaci dětí ze hřiště a mnoho z nich doslova v náručí přenášeli do připravených aut a autobusu,“ uvedl mluvčí. Záchranáři malé hasiče evakuovali do budovy školy v Českém Meziříčí, kde si je později mohli vyzvednout jejich rodiče. Při záchranné akce nebyl nikdo zraněn.

Kroupy ve Volarech

Ve Volarech a jejich okolí v sobotu dokonce padaly koupy. Místní zpravodaji ČTK řekli, že kroupy měly průměr až jeden centimetr. Hasiči ale nemuseli vyjíždět k žádným škodným událostem, řekla ČTK mluvčí jihočeských hasičů.

Podle starostky Volar na Prachaticku Martiny Pospíšilové byla na silnici od Lenory až dvaceticentimetrová vrstva krup, kterou lidé museli odklízet. Zatím nemá informace o vytopených bytech či rozbitých sklenících.

Vesnici Hadačku na severním Plzeňsku zasáhlo 28. května navečer silné krupobití.

Tisková mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů uvedla, že profesionální hasiči dnes kvůli krupobití nemuseli zasahovat na žádném místě v kraji.

Horší situace byla v pátek v Malontech na Českokrumlovsku, kde podle starosty Vladimír Malého z nebe padaly kroupy o velikosti holubích vajec. Zhruba u deseti domů rozbily okna i tašky na střechách. Kroupy také zabily čápy. Na mnoha místech v obci kroupy dodnes neroztály.

Podle meteorologů by se dnes kvůli přívalovému dešti mohly rozvodnit některé malé toky nebo zaplnit jindy suchá koryta. Nárazový vítr by mohl dosáhnout 70 km/h, což může i večer poškodit některé lehké stavby, vyvracet stromy a lámat větve.

Nový Rychnov na Pelhřimovsku v sobotu po vydatné bouřce zasáhla lokální povodeň. Hladina potoka, který obcí protéká, se už zvedla o 2,5 metru. Voda zatopila zatím dvě desítky sklepů. ČTK to řekl úředník rychnovské radnice.

V Rychnově, který má zhruba tisíc obyvatel, stále prší. Zasahují tam hasiči, hlásí z místa fotoreportér ČTK. Vodu z přívalového deště potoky nestíhají pojmout, a tak se žene po silnicích. Radnice zjišťuje rozsah všech dosavadních škod.

Předpověď počasí

Do České republiky dorazí i v neděli odpoledne silné bouře s přívalovým deštěm, nárazovým větrem a ojediněle i kroupami. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celou zemi od 14:00. Bouřky budou postupovat od jihozápadu směrem na východ.

V krajích Středočeském, Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Ústeckém a v Praze hrozí bouře do dnešní půlnoci, ve zbytku země až do pondělního rána. Meteorologové očekávají přívalový déšť s úhrny až 40 milimetrů za hodinu a nárazový vítr o rychlosti zhruba 70 km/h.

Hrozí rozvodnění některých menších toků a zaplnění jindy suchých koryt. Voda také může zatopit níže položená místa, podjezdy a sklepy. Nárazový vítr může lámat a vyvracet stromy nebo poničit některé lehké stavby, například altány a stany.

Nový Rychnov na Pelhřimovsku 28. května po vydatné bouřce zasáhla lokální...
Nový Rychnov na Pelhřimovsku 28. května po vydatné bouřce zasáhla lokální...

V sobotu silné bouřky s přívalovým deštěm zasáhly zejména jih země a východní Čechy. Hasiči zaznamenali desítky výjezdů, odčerpávali hlavně vodu ze sklepů a odstraňovali popadané větve z vozovek.

Počasí v červnu

Letošní červen bude teplotně i srážkově průměrný. Výjimkou má být pouze příští týden, kdy bude tepleji a má také více pršet. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi ČHMÚ na příští čtyři týdny.

Na celkovém úhrnu srážek mají mít hlavní podíl srážky takzvaného konvektivního charakteru, tedy přeháňky a bouřky.

Dlouhodobá průměrná teplota v ČR v období od 30. května do 26. června je 15,9 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2003, kdy průměrná teplota dosáhla 19,8 stupně Celsia. Naopak nejnižší průměrnou teplotu zaznamenali meteorologové v roce 1974, a to 13,6 stupně Celsia.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...