Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Imunolog Hořejší: Nová mutace viru může zásadně změnit počty nakažených. Česko během dne zastavilo lety z Británie

Letiště Václava Havla zeje prázdnotou, první linky rozlétávají ČSA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Václava Havla zeje prázdnotou, první linky rozlétávají ČSA. | foto: Alžběta Tesárková

Praha Česká republika zastaví lety z Velké Británie od dnešních 12:00, oznámilo ráno ministerstvo zdravotnictví na twitteru. Do konce roku bylo mezi Prahou a Velkou Británií naplánováno kolem 30 zpátečních letů. Lety do Británie zakázané nejsou. Spoje ruší i další evropské státy kvůli nové mutaci koronaviru, která byla zjištěna na jihu Anglie a podle expertů se může šířit rychleji než ostatní kmeny. Před rizikem varuje i imunolog Václav Hořejší, podle něhož to může zásadně změnit situaci. Mluvit o repatriačních letech z Británie je nyní podle Petříčka možná předčasné. Prioritou je pomoci lidem, kteří nemají v zemi zázemí, uvedl.

Zákaz letů z Británie, vydaný českým ministerstvem zdravotnictví, má skončit nejpozději na konci roku. Nevztahuje se na repatriační a ambulantní lety.

Už od neděle musí lidé přijíždějící ze Spojeného království do Česka nastoupit do povinné domácí karantény. „Od 12 hodin nesmí do České republiky přiletět žádné letadlo z Velké Británie. Lety z této destinace jsou zastaveny,“ informovalo v pondělí ministerstvo. Podle mluvčí pražského letiště Kateřiny Pavlíkové zatím dopravci nezrušili lety ve směru z Prahy na britské ostrovy.

Imunolog Václav Hořejší je novou mutací znepokojen, Česka by se prý mohla dotknout zejména v řeči čísel. Pokud by se rozšířila, zvýšilo by se reprodukční číslo a tuzemsko by to uvrhlo do stavu z dob vrcholu epidemie. „Je ale prakticky jisté, že na očkování to žádný vliv mít nebude,“ řekl v neděli Českému rozhlasu. 

Podle informací dostupných na webu Letiště Václava Havla měly během dneška přistát v Praze čtyři spoje z Londýna - první z nich v 10:15 a zbylé tři až po poledni, kdy už budou přílety do ČR zakázány.

„Do konce letošního roku, kdy platí nové ochranné opatření, je naplánováno přibližně 30 zpáteční letů z několika destinací ve Velké Británii, jmenovitě Londýna, Bristolu, Manchesteru a Edinburghu. Vzhledem k nadcházejícím vánočním a novoročním svátků jsme evidovali v minulých dnech větší zájem o cestování i navýšení letů na některých linkách. Lety z Prahy do Velké Británie aktuálně nabízely letecké společnost British Airways, Ryanair, ČSA a easyJet,“ řekla Pavlíková.

České aerolinie podle své mluvčí Vlaďky Dufkové zrušily dnešní let z Londýna do Prahy i let opačným směrem. „Zrušení se dotklo 218 cestujících. V převážné většině ve směru z Londýna do Prahy. Všechny jsme informovali na kontaktech, které nám na sebe dali,“ řekla Dufková. Další linka ČSA se zhruba 150 lidmi měla letět ve středu.

Lidé, kteří strávili v Británii alespoň 24 hodin, nyní po návratu musejí povinně nastoupit do karantény. Pátý až sedmý den po příjezdu do Česka podstoupí PCR test na nemoc covid-19. Když bude test negativní, karanténa jim skončí. V opačném případě bude domácí izolace trvat deset dní. Karanténa se týká všech cestujících, kteří přicestovali z Velké Británie do ČR od nedělních 15:30. Cestující museli před odletem vyplnit povinný Příjezdový formulář. Dodržování platných podmínek při překračování státních hranic kontroluje na letišti cizinecká policie, která cestující o aktuálních pravidlech rovněž informuje během hraniční kontroly. Cestující se pak musí řídit podle opatření ministerstva.

„Doporučujeme všem cestujícím, aby sledovali aktuální informace a stav své rezervace na webových stránkách své letecké společnosti. Ohledně náhradního řešení by se měli cestující obracet vždy na svou aerolinku nebo prodejní místo, kde svou letenku zakoupili. Cestující o novém nařízení budeme informovat na webových stránkách Letiště Praha, prostřednictvím sociálních sítích a také na naší infolince,“ dodala Pavlíková.

Spojené království už dříve patřilo v tzv. cestovatelském semaforu ministerstva zdravotnictví do nejhoršího stupně, mezi červené země. Lidé, kteří v těchto zemích strávili v posledních 14 dnech více než 12 hodin, museli při příjezdu do Česka vyplnit formulář a podstoupit test na covid-19, nebo se prokázat aktuálním testem z ciziny.

V nouzi není žádný z Čechů

Ministerstvo zahraničí nyní nemá informace o tom, že by v Británii byl někdo z českých občanů v urgentní nouzi. Ministr Tomáš Petříček (ČSSD) chce situaci projednat na dnešním zasedání vlády. Všem českým občanům v Británii, kteří se zaregistrovali v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD, bylo v neděli zasláno upozornění. Uvedlo to ministerstvo zahraničí.

„V současné době nemáme informace o tom, že by v Británii byl někdo z českých občanů v urgentní nouzi. Všem českým občanům v Británii, kteří jsou zaregistrováni v databázi DROZD, bylo včera (v neděli) zasláno upozornění. Ministr zahraničí Tomáš Petříček navrhne projednání celé situace na dnešním zasedání vlády,“ dodalo ministerstvo.

,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ŘEDITEL S AJ – STROJÍRENSTVÍ (90 - 120.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 90 000 - 120 000 Kč