30. prosince 2010 8:59, aktualizováno  13:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko zažilo kruté ráno. Teplota klesla pod minus 29 stupňů

Velký mráz přeje bruslařům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velký mráz přeje bruslařům. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Předposlední noc letošního roku byla na celém území Česka velmi mrazivá. Teploty na území republiky se lišily až o dvacet stupňů. Nejchladněji bylo na stanicích Kvilda - Perla a Jezerní Slať, a to minus 29,3 stupně Celsia. Na Horské Kvildě naměřili nad ránem minus 25,1 stupně. Pod minus 20 stupňů klesla teplota přibližně na osmi procentech měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu.

Teplotní rekordy padly například v Příbrami (minus 16,2 °C), Chebu (minus 22,5 °C) a v Deštném v Orlických horách (minus 20,1 °C).

Nejtepleji bylo v noci na horách na stanici Fichtelberg v Krušných horách, a to minus 4,6 stupně, na šumavské stanici Velký Javor minus 4,9 stupně a na polské stanici na Sněžce meteorologové naměřili minus 9,2 stupně.

Nejchladněji bylo v horských údolích nad hranicí mlhy a nízké oblačnosti, kde bylo jasno, ale ještě tam nepronikl teplý vzduch. Ve vyšších polohách hor byla noc výrazně teplejší. V nižších polohách bylo při nízké oblačnosti většinou pod minus deset, při vyjasnění i pod minus 15 stupňů Celsia.

Silné mrazy budou pomalu povolovat. Ohlásí se znovu příští týden. Podívejte se na aktuální předpověď počasí.


Silný mráz bude panovat na mnoha místech ještě v noci na pátek. Teploty klesnou na minus osm až minus 12 stupňů, při zmenšené oblačnosti pak ještě o několik stupňů přituhne, při čemž již během noci bude mráz polevovat. Víkendové noci budou mírnější, mráz většinou klesne k minus třem až minus sedmi stupňům.

Průmyslové sněžení v Plzni
Mimo hory zaznamenaly měřicí přístroje Českého hydrometeorologického ústavu největší mráz v Chebu, kde teplota klesla na minus 22,5 stupně Celsia.

Relativně "nejtepleji" bylo v noci v Holešově, kde teplota spadla nejníže na minus 9,1 stupně. V Praze se noční minimum pohybovalo okolo minus 12 stupňů.

V Plzni v noci sněžilo, jednalo se o zvláštní jev, takzvané průmyslové sněžení. "Sněžení zasáhlo jen část města, na stanici Plzeň Mikulka napadlo deset centimetrů nového sněhu. Jednalo se o průmyslové sněžení, které se vyskytuje při teplotní inverzi v průmyslových aglomeracích. Jeho vznik souvisí se zvýšenou vlhkostí a množstvím prachových částic ve vzduchu. Oblast zasažená průmyslovým sněžením je výrazně ohraničená," popsala jev na webu ČHMÚ Marta Suchá.

Nepojízdná tramvaj u Čechova mostu v Praze zablokovala dopravu

V západní části republiky v Konstantinových Lázních na Tachovsku naměřili meteorologové minus 23,2 stupně Celsia. Naměřené hodnoty z Konstantinových Lázní považují meteorologové za nové západočeské maximum. Společnou databázi teplotních rekordů vedou pro Plzeňský a Karlovarský kraj od začátku 60. let minulého století.

Dosavadní regionální teplotní rekord byl z Františkových Lázní z roku 1976, kdy teploměr klesl na minus 22,4 stupně, řekl Jan Sulan z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Rok 2010 v obrazech

Ve středu nejvyšší teploty nepřekročily nulu. Nejvyšší maximum teploty vzduchu hlásil Churáňov s minus 1,3 stupně Celsia. Nejchladněji bylo přes den na Polomu, kde teplota nevystoupala nad minus 11,3 stupně Celsia, stanice tak zaznamenala polární den, kdy teploty nevystoupí nad minus deset stupňů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!