15. dubna 2015 18:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko zažilo první letní den o měsíc dřív, rekordy padaly na Moravě

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: MAFRA

PRAHA/JIHLAVA Česko podle meteorologů zažilo ve středu první letní den, kdy teplota vzduchu dosáhla nebo překročila 25 stupňů Celsia. První letní den letošního roku přišel o více než měsíc dříve než v roce 2014, uvedl na svém webu Český hydrometeorologický ústav

Česko ve středu podle meteorologů zažilo první letní den, kdy teplota vzduchu dosáhla nebo překročila 25 stupňů Celsia. Tuto teplotu naměřily tři stanice v Ústeckém kraji. Na řadě stanic padaly teplotní rekordy pro 15. duben, například v Praze Libuši a Ruzyni, v Plzni na Bolevci či v Karlových Varech.  

Nejtepleji, 25,8 stupně, bylo v Kopistech na Mostecku. Letní teploty naměřily i stanice v Doksanech a Žatci rovněž v Ústeckém kraji. Na řadě dalších míst padaly teplotní rekordy pro 15. duben, například v Praze, Plzni, Karlových Varech či České Lípě.

Na dalších 16 stanicích především v nižších polohách Ústeckého, Plzeňského a Středočeského kraje dosáhly teploty přes 24 stupňů Celsia. Tak teplé počasí v polovině dubna není obvyklé. V tomto tisíciletí se teploty vyšplhaly na letní hodnoty v tomto období ještě v roce 2000, 2007, 2009, 2011 a 2013. Proto byly na řadě míst překonány i několik desítek let staré rekordy pro 15. duben.

Teplotní rekordy dnes padly na Vysočině i Jižní Moravě

V Telči ve středu meteorologové naměřili 21,7 stupně Celsia. Padl tím teplotní rekord pro dnešní den z roku 1961, kdy bylo 20,6 stupně. Teplotní rekordy dnes byly překonány na čtyřech meteorologických stanicích na Vysočině, uvedla Ivana Záluská z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. V celostátním měřítku Česká republika zažila ve středu první letní den, to znamená, že na některých místech teploty vzduchu dosáhly či překročily 25 stupňů Celsia.

„Nejvyšší hodnota na Vysočině pro 15. dubna, což bylo 23,5 stupně Celsia v roce 1961 ve Velkém Meziříčí, překročená nebyla,“ uvedla Záluská. Kromě Telče byly ve středu rekordy překonány v Novém Rychnově a Košeticích na Pelhřimovsku a obci Sedlec na Třebíčsku.

V Novém Rychnově bylo 21,1 stupně, původní rekord z roku 2007 byl 20,7 stupně. Středeční teplota 20,7 stupně v obci Sedlec překonala o desetinu stupně dosavadní rekord z roku 2007. V Košeticích ve středu teploměr dosáhl na 20,5 stupně, v roce 2009 na 20,1 stupně Celsia.

I na jižní Moravě ve středu padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Pohořelicích u Brna, 25,6 stupně Celsia, ale rekord z roku 1961 tam překonán nebyl.

Příliv velmi teplého vzduchu bude podle ČHMÚ pokračovat během noci a čtvrtka, pak začne republiku ovlivňovat zvolna postupující studená fronta. Meteorologové očekávají, že rekordní teploty mohou během čtvrtka dosáhnout stanice umístěné hlavně na jihu republiky, tedy v Jihočeském a Jihomoravském kraji a na Vysočině.  Později odpoledne lze postupně očekávat přibývání oblačnosti a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší odpolední teploty by měly dosáhnout 19 až 23 stupňů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!