Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko - země dětských kuřáků

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE V čem patří české děti do absolutní světové špičky?

Bohužel v množství vykouřených cigaret.

Například celkem 23 % českých dívek ve věku patnácti let pravidelně kouří. Vyplývá to z aktuálně zveřejněného průzkumu organizace OECD, sdružující nejvyspělejší země světa. Podle této studie, která vychází ze sběru dat v letech 2005 až 2006, je tak v Česku nejvíce mladistvých kuřaček hned po Rakousku.

Mezi chlapci ve stejném věku obsadila Česká republika s 20 % kuřáků čtvrtou příčku. Pro srovnání – třeba ve Švédku či USA kouří třikrát méně dětí než v České republice.

„Dlouhodobě se v podobných žebříčcích umisťujeme na předních místech. Je to dáno celkovou atmosférou ve společnosti, která kouření u mladistvých stále nepovažuje za dostatečně vážný problém,“ řekl LN předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier. Regulace tabákové reklamy stejně jako další restriktivní kroky podle něj situaci nezachrání. Češi podle něj musejí přistupovat ke kouření – a zvlášť u dětí – jako ke skutečné společenské hrozbě, která si vybírá tisíce obětí na životech. „Jenže u nás vzbuzuje mnohem větší mediální poprask výměna jednoho ministra. Přitom fakt, že u nás pětina dětí kouří, by měl být jedním z hlavních politických témat, o kterém se bude mluvit v parlamentu i ve vládě,“ domnívá se Dienstbier.

Výsledky průzkumu OECD potvrzuje i Státní zdravotní ústav, který se na něm přímo podílel.

Další informace na straně 5

Celkem 23 % českých dívek ve věku patnácti let pravidelně kouří

Autor: