Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Československo plánovalo tunel na Jadran

Českoslovenští inženýři se chtěli prokopat na Jadran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Českoslovenští inženýři se chtěli prokopat na Jadran | foto: Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Za dvě hodiny vlakem z Česka až k jadranskému pobřeží. Utopie? Pokud by se realizoval plán československých projektantů z dob socialismu, který dodnes leží v archivech, nešlo by o nic nemožného.

V sedmdesátých letech minulého století totiž v bývalém Československu vznikla do detailů propracovaná projektová studie rychlostní železnice, která by většinou pod zemí spojovala jih Česka s Jadranem. Železniční tunel by pak ústil na umělém mořském ostrově, který by byl majetkem československého státu.

Jak by vypadal tunel z Čech až k moři
Celková délka trati měla být 410 km, z toho 350 km by připadalo na tunely. Výchozí stanice v ČSSR s nájezdními rampami pro osobní automobily, nádražím a technickými provozy měla být na jih od Českých Budějovic.

Vlak by vjel do tunelu v délce 72 km a na světlo by vyjel v rakouském Linci. Odtud až do cílové stanice v Jugoslávii (na území dnešního Slovinska) měly vést dvě rovnoběžné tunelové roury.

Na povrch by byla trasa vyvedena mezi Terstem a slovinským přístavem Koper a zbylých 12 km do konečné stanice by byla vedena po povrchu.

Výstupní stanice měla být na umělém ostrově, který by byl vytvořen z horniny, vytěžené z tunelu. Ten se měl stát československým územím. Měl na něm být československý mořský přístav Adriaport.


 „Možná to zní dnes jako utopie, ale celý projekt je z technického pohledu skutečně realizovatelný. V některých ohledech dokonce možná předběhl dobu,“ řekl LN Jiří Svoboda, vedoucí střediska podzemních staveb společnosti Pragoprojekt. Vroce 1975 navrhl a propočítal pražský profesor Karel Žlábek výhodnost nejkratšího spojení Československa s jadranským pobřežím odvážně vedeným tunelem.

 „V letní sezoně by vlaky za pouhé dvě hodiny jízdy dopravovaly na speciálně upravených vozech automobilisty z Českých Budějovic a Lince na dálniční rozštěp u Terstu,“ píše o projektu student Martin Vaněk ve své loňské semestrální práci na Dopravní fakultě ČVUT. Pro srovnání, dnešní Jadran expres, který vypravují České dráhy z Prahy do Splitu, jede víc než dvacet hodin.

„Hornina, vylámaná z tunelu, by byla využita k vytvoření umělého ostrova, který se měl stát po dohodě s tehdejší Jugoslávií československým územím, na kterém měla být vybudována výstupní stanice a náš první přístav, nazvaný Adriaport,“ píše Vaněk.

 Celková délka trati měla být 410 km, z toho 350 km by připadalo na tunely. Projekt však konkrétně nevysvětluje, jak by měla vypadat dohoda s Rakouskem, ani neřeší finanční zdroje. Podle studie tehdejšího Pragoprojektu by „tunelová železnice“ na Jadran stála v dnešních cenách asi 3 biliony korun a stavba by trvala třicet let. Z hlediska návratnosti vysokých nákladů projektanti ale spočítali, že přeprava kontejnerů i celých kamionů k Jadranu a nazpátek by byla asi šestkrát energeticky úspornější než po silnici a samozřejmě i rychlejší.

 I když zůstalo jen u plánů, technicky jde podle odborníků o skutečně zajímavé dílo, včetně důležitých technických detailů ražby. „Projekt by bylo možné technicky realizovat i dnes, možná jen s úpravou protipožárních opatření,“ tvrdí Svoboda.

 Původní myšlenka je podle odborníků starší než 30 let. „Jako první s návrhem tunelového spojení na Jadran přišli dva čeští inženýři krátce po válce ještě před komunistickým převratem. Základní ideou bylo, aby Československo získalo přístup k moři,“ řekl LN Bohumil Kubát z Dopravní fakulty ČVUT. V poválečném projektu se počítalo s tím, že republika odkoupí od Jugoslávie část jadranského pobřeží.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....