Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Českou hlavou se stal Antonín Holý

Česko

PRAHA Letošním nositelem ceny Česká hlava se stal Antonín Holý z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Jeho laboratoř se podílela na vývoji léků proti HIV, žloutence a dalším virovým chorobám.

O vítězi, který kromě prestižního ocenění získává rovněž milionovou odměnu, rozhodla v pondělí vláda. Antonín Holý převezme cenu 22. listopadu na slavnostním galavečeru pořádaném Českou hlavou.

Vědec, letos 81letý, začal protivirové látky zkoumat od šedesátých let a na jejich vývoji pracuje i v současnosti. Chemické sloučeniny vyvinuté v jeho laboratoři ověřují vědci z belgické Katolické univerzity v Lovani.

Poznatky ze základního výzkumu pak do podoby medikamentů přetváří americká společnost Gilead Sciences. Dokázala totiž financovat klinické testy, které stojí 600 až 800 milionů korun. Léky se z USA do Evropy dovážejí.

První lék, vyráběný už od roku 1996, se jmenuje Vistide a působí proti virům, které vyvolávají různé obtíže od žaludečních vředů po záněty oční sítnice. Od roku 2001 se vyrábí preparát Viread, který zastavuje množení viru HIV. Další lék Hepsera, z roku 2002, působí proti viru sérové žloutenky typu B. Zřejmě nejznámější Holého preparát Viread pak americký výrobce v roce 2004 kombinoval s jiným lékem proti HIV, čímž se dále zvýšila jeho účinnost. Nový medikament se jmenuje Truvada.

Viread se stal součástí ještě dalšího kombinovaného léku zvaného Atripla, který se prodává od loňského července. Nemocní díky tomu mohou užívat jen jedinou tabletu denně, zatímco dříve museli brát až několik desítek různých léků.

Národní cena Česká hlava je nejvyšším vědeckým vyznamenáním v republice. Vláda ji od roku 2005 uděluje vědci s mimořádnými celoživotními výsledky. Loni získal ocenění Jaroslav Kurzweil, který přispěl k rozvoji teorie integrálních a diferenciálních rovnic. Před ním se stal nositelem ceny Armin Delong, zakladatel české elektronové mikroskopie.

Ocenění Česká hlava je spojeno se stejnojmenným projektem, který byl vyhlášen v roce 2002 na podporu vědecké a technické inteligence. Jeho smyslem je posilovat povědomí, že země může prosperovat, jen když dokáže vychovávat nové vědce světové úrovně a také je materiálně a společensky ocenit.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat