Čtvrtek 26. ledna 2023, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Má šanci uspět? Česká vakcína stojí na rozcestí, podle Prymuly o jejím osudu napoví verdikt odborníků

Covid 19

  15:59
Praha - Výsledky první fáze testování české vakcíny na covid-19 podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) posoudí odborníci z České vakcinologické společnosti. Pak rozhodne o jeho pokračování a dalším financování, řekl v úterý novinářům.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Na vakcíně spolupracuje Státní zdravotní ústav s Ústavem hematologie a krevní transfuze a Institutem klinické a experimentální medicíny. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za nejnadějnějších zhruba šest kandidátů, na jejich výrobě se většinou podílejí velké farmaceutické společnosti.

Smysl bude mít i funkční prototyp vakcíny, říká lékařka Adámková. Koordinuje vývoj české ‚zbraně‘ na covid

„Výsledky klinické fáze jedna dorazily na ministerstvo zdravotnictví. Já se s nimi sám seznámím, ale každopádně zadám tento materiál k expertize odborníkům z vakcinologické společnosti a na základě toho se rozhodneme, jestli by ta vakcína postoupila do klinických zkoušek fáze dvě,“ řekl. Bude posouzena její kvalita a šance uspět.

Poslankyně Věra Adámková (za ANO), která výzkumný tým vede, serveru Lidovky.cz řekla, že prototyp testovaný na hlodavcích je bezpečný a vyvolal imunitní reakci.

Česká vakcína proti covidu už čeká na první testy, v IKEM mají prototyp. Další vývoj je v rukou Prymuly

Prymula, který byl dosud předsedou České vakcinologické společnosti, ale funkce se kvůli časové náročnosti ministerského postu vzdal, na dotaz ČTK v květnu řekl, že většina světových týmů jde při vývoji vakcíny jinou cestou než tým Adámkové. Místo inaktivovaného viru volí mikroorganismy, které jsou schopny vyvolat imunitní odpověď, a do nich vpraví genetickou informaci viru.

Česko se pokouší vyrobit vlastní vakcínu proti covidu-19, ale finančně se podílí také na vývoji evropské vakcíny. V půlce září tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že Česko přispěje více než 305 miliony korun do evropského fondu, z něhož je financován vývoj a výzkum.

Kanada spouští jako první testování na covid kloktáním. V Česku by se podle Prymuly mohlo začít používat v říjnu

Vakcíny proti viru SARS-CoV-2, který lékaři zaregistrovali poprvé na přelomu roku, nyní vyvíjí a testuje řada zemí, včetně Indie, Británie, Ruska a Číny. Ruští vědci představili vakcínu Sputnik jako první oficiálně dokončenou. Někteří odborníci ji ale nepovažují za důvěryhodnou, protože neprošla třetí fází klinických testů.

Autor:

Mohlo by vás zajímat