Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česku hrozí milionové unijní sankce. Kvůli zpožděnému protikuřáckému zákonu

Evropa

  13:35
PRAHA - Česko si zadělalo na problém. Kvůli zpožděnému protikuřáckému zákonu mu totiž hrozí milionové sankce od Evropské unie – ta nařídila všem členským státům, aby do letošního 20. května připravily novely, které změní pravidla pro kouření. Česká republika ale tento termín určitě nestihne – a unijní soudní dvůr na ni proto možná podá žalobu.
Kuřák - ilustrační foto

Kuřák - ilustrační foto foto: Shutterstock

Takzvaný protikuřácký zákon leží v Poslanecké sněmovně už skoro rok. A minimálně několik týdnů tam ještě ležet bude. A až ho dolní komora schválí, budou ho ještě řešit senátoři a nakonec prezident. Kdy toto kolečko skončí, není zřejmé.

Kdy bude schváleno?

Když třetí sněmovní čtení půjde rychle (což není moc pravděpodobné), mohl by se protikuřáckým zákonem v červnu zabývat Senát, na začátku prázdnin by ho mohl podepsat prezident a v srpnu nebo v září by mohl vyjít ve sbírce zákonů. Česko by se tak oproti unijním termínům zpozdilo asi o čtvrt roku.

Je ale možné, že se předpis v dolní komoře zasekne a poslanci ho schválí třeba až po prázdninách. Pokud by k tomu došlo, mohla by být odchylka od unijních představ i mnohem delší.

Jasné však je, že to nebude dříve než 20. května, což je klíčové datum. Právě 20. květen je totiž posledním dnem, do kdy musí Česká republika sladit svou „kuřáckou legislativu“ s evropskými směrnicemi. „Pokud to nestihne, může proti ní Evropská komise podat žalobu k Soudnímu dvoru EU,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Unie přitom po Česku nechce, aby plošně zakazovalo kouření v restauracích nebo omezovalo elektronické cigarety. Evropským institucím by stačilo, aby tuzemští zákonodárci vymezili rozdíl mezi tabákovým výrobkem a takzvaným bylinným výrobkem ke kouření, upřesnili pravidla pro přeshraniční prodej tabáku a zajistili, aby si cigarety nemohli koupit nezletilí.

Ani tato opatření ale Česká republika přijmout nestihne – sněmovna je totiž neprojednává samostatně, ale právě jako součást sporného protikuřáckého zákona.

„Nestihneme to“

„Že nestihneme unijní termín, je v tuhle chvíli podle mě prakticky jisté,“ uvedl bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). S opozičním kolegou souhlasil i šéf poslanců sociální demokracie Roman Sklenák. „Třetí čtení protikuřácké novely začne 4. května, jak dlouho ale bude jeho schvalování trvat, to si netroufám odhadnout,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Protikuřácký zákon se mírní. Poslanci možná nezakážou elektronické cigarety

Sněmovna sice má debatu o zákazu kouření na programu 4. května, ještě než se k ní dostane, musí poslanci probrat dvě novely zákona o důchodovém pojištění. Je tak možné, že o cigaretách se vůbec bavit nezačnou a jednání o protikuřáckém zákoně posunou na druhou polovinu května.

K předpisu navíc poslanci předložili desítky pozměňovacích návrhů – a jen samotné hlasování o nich bude zákonodárcům trvat možná i několik dnů.

Druhý zákon

  • Evropské „protikuřácké požadavky“ Česko plní ještě jedním předpisem – a ani novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích (jiný zákon než takzvaný protikuřácký) možná zákonodárci nestihnou schválit včas.
  • Pokud ji tuto středu Senát vrátí do Sněmovny, nebude 20. května ve sbírce zákonů ani ona.
  • Hospodářský výbor Senátu doporučil novelu schválit.

„Nejpozději do dvou měsíců od uplynutí lhůty pro transpozici (tedy doby, do níž musí členský stát EU zákon přijmout – pozn. red.) dostane Česká republika formální vyrozumění o tom, že porušila pravidla,“ vysvětlila Čechová. Po zaslání tohoto dokumentu může Evropská komise podat žalobu k Soudnímu dvoru EU – a ten bude moci Česku udělit pokutu.

Milionové sankce

Jak by mohla být případná sankce vysoká, nechtěli ministerští úředníci odhadovat. Při jejím vyměřování soud přihlíží k tomu, jak je zákon, který země nepřijala, důležitý a jak dlouho s jeho přijetím otálela.

Stát pak může dostat buď jednorázovou pokutu nebo mu soud může vyměřit penále za každý den zpoždění. Podle pravidel osmadvacítky by Česko platilo nejméně 1 794 000 eur, tedy asi 48,5 milionů korun.

„Věřím, že zákon legislativním procesem projde co nejdříve. Já osobně mám ale větší strach z toho, v jaké podobě ho sněmovna schválí. Snad se tabákové lobby nepovede zákon vykostit a dostat z něj klíčové body – třeba zákaz kouření ve všech restauracích,“ okomentoval hrozbu sankcí předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!