Obchod s Íránem přesto láká mnoho českých firem. Komplikované vzájemné vztahy České republiky a Íránu jim v současnosti v podnikání často brání.
Česká vláda proto chce už několik měsíců diplomatické a obchodní vztahy zlepšit a vybudovat v Teheránu velvyslanectví. V současnosti se ale tato snaha ocitla na mrtvém bodě.
„Kdy budeme mít velvyslanectví v Íránu, nyní závisí především na íránské straně,“ konstatovala Opletalová.
České podniky tak zatím vyčkávají. „Rozhodně bedlivě sledujeme politická rizika. Pravda je, že kvůli špatným diplomatickým vztahům Íránu s Evropou jsme nedávno o jednu zakázku přišli,“ uvedl Lumír Schmidt, ekonomický náměstek společnosti Hutní projekt FrýdekMístek, která přesto letos v létě podepsala v Íránu miliardový kontrakt na výstavbu koksárny.
Kvůli napjatým vztahům přerušila obchodní styky s Íránem také První brněnská strojírna Brno DIZ (PBS). „V roce 2004 jsme do Íránu dodali kompletní parní elektrárnu. Od té doby jsme z mnoha důvodů žádné jiné projekty nerealizovali,“ dodal generální ředitel PBS Vladimír Koudelka.
Podnikání v Íránu vedle současného apelu Francie a Velké Británie ale dlouhodobě znepříjemňuje i uvalené embargo USA, upozorňují další tuzemské společnosti.
„Z tohoto pohledu komplikace nadále přetrvávají,“ uvedl Václav Dvořák z Technoexportu, který s íránskými podnikateli dlouhodobě spolupracuje v cukrovarnickém a gumárenském průmyslu.
***
Největší zakázka: koksárna za miliardu
Společnost Hutní projekt Frýdek-Místek letos podepsala s íránskou stranou kontrakt za bezmála jednu miliardu korun a stala se hlavním dodavatelem stavby nové koksárny.