Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česku se neuleví, vichr bude i o víkendu

Česko

  16:28
PRAHA - Po dramatické noci si měli lidé v Česku oddechnout. Meteorologové ale prodloužili výstrahu před silným větrem od dnešního odpoledne až do nedělního večera. Zasáhnout by měl celé území republiky.

Silný vítr foto: René VolfíkČTK

Meteorologové nicméně očekávají, že vítr už nebude tak silný jako v noci na dnešek. Víc už by se neměly zvedat hladiny horských říček, zvýšené množství vody se projeví pouze mírným vzestupem na středních a dolních tocích.

Na většině území v noci vítr dosáhl rychlosti 70 kilometrů v hodině, někde ji i výrazně překročil. Asi na třetině území měl v nárazech sílu 110 kilometrů v hodině, na desetině území byl silnější než 145 kilometrů v hodině. Orkán napáchal velké škody a připravil o život nejméně čtyři lidi. Přechod fronty doprovázely místy také vydatné srážky.

Nejvíc napršelo na Luční Boudě, a to 62 litrů vody za den. Stouply říčky v povodí horního
Labe, Jizery, horní Vltavy a Otavy. Třetího stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení, dosáhlo Labe v Brodě a u obce Vestřev. Kvůli vydatnému dešti stoupla také Stěnava, na níž byl v Otovicích vyhlášen druhý stupeň, znamenající pohotovost. Nyní už na horních úsecích toků hladiny klesají. Na středních a dolních částech řek bude voda ještě stoupat.

Podle hydrometeorologické zprávy ministerstva životního prostředí se očekává, že
Labe v Přelouči večer překročí hranici prvního stupně povodňové aktivity, tedy bdělosti.
Případné další škody způsobené větrem budou pravděpodobně mnohem nižší než ty, co vznikly do dnešního rána. Odpoledne a večer západní vítr částečně zesílí a místy dosáhne v nárazech rychlosti 70 až 90 kilometrů v hodině, na hřebenech 110 až 125 kilometrů v hodině.

Tato rychlost větru se bude udržovat na většině území i v sobotu a v neděli, v noci na pondělí vítr výrazněji zeslábne. Podle dřívějších informací meteorologů z dnešních ranních hodin se měl dnes vítr postupně ztišit - večer měl dosahovat rychlosti kolem 22 až 36 kilometrů za hodinu.

V noci na nejvyšší české hoře Sněžce dosahoval orkán, v zahraničí zvaný Kyrill, podle polských měření rychlosti až 216 kilometrů v hodině. Nejvyšší náraz naměřili čeští meteorologové na Milešovce, a to 169,2 kilometru za hodinu. Jako druhá v pořadí byla stanice Praha - Karlov s hodnotou 162 kilometrů za hodinu.
Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat