Čtvrtek 26. ledna 2023, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Majitel pražské Dukly: Český fotbal už dlouho nemá renomé

Česko

  8:00
Majiteli fotbalového klubu Dukla Praha a vlastníkovi uhelné společnosti Carbounion Petru Pauknerovi vadí zvýhodňování silných mužstev. „Podezřelé“ výkony rozhodčích podle něj berou sponzorům chuť sypat do fotbalu peníze. Nejvíc ale pověst české kopané sráží nedostatek špičkových hráčů.

Miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner foto: ČTK

LN Co vám proběhlo hlavou v dubnovém zápase Dukly se Spartou, který váš klub prohrál podivnou penaltou z poslední minuty?

Utkání jsem byl přítomen a nemohu říct, že bych si v daný moment řekl: Tak, a teď jdu od fotbalu pryč. Byl jsem spíše překvapený, že jsme se Spartou hráli vyrovnanou partii. Když se blížil konec zápasu, říkal jsem si, že remíza bude spravedlivá. Jenže čas se po 90. minutě neustále prodlužoval, takže jsem si říkal, že asi potřebují s tím vyrovnaným stavem něco udělat. V našem pokutovém území vznikla nepřehledná situace, vůbec mě ale nenapadlo, že by z toho mohla vzniknout penalta proti nám. Vždyť ani rozhodčí Kocourek nevěděl, proč pokutový kop odpískal. Fotbal sleduji od 70. let a musím říct, že něco takového jsem ještě neviděl. Možná jen v okresním přeboru.

LN Byl tento zápas podle vás zmanipulovaný?

To, co dělají sudí v přímém přenosu, je ostuda. Uvažuji o prodeji klubu, říká šéf Dukly

Nechci mluvit o manipulaci, protože to neumím dokázat. Jedna věc mně ale vadila. Lavička Sparty na rozhodčího během zápasu neustále něco pokřikovala, sparťani byli hrozně nervózní. Nevím, čím to bylo. Dukla si natáčí každý zápas a díky tomu jsme pak mohli doložit videa, z nichž vyplynulo, že penalta v žádném případě neměla být. Rozhodčí zápas nezvládnul a náš tým poškodil. Je nicméně zajímavé, když první dva manšafty naší ligy v utkání od začátku vedou, jsou jejich zápasy relativně klidné. Běda ale, když dochází k překvapením. V tu chvíli jsou zápasy najednou složitější. Je strašné, když pak rozhodčí své pochybení vysvětluje argumentem, že situaci neviděl. To je pro mě největší sprosťárna, protože rozhodčí má vidět. Nebo mají vidět další tři jeho pomocní rozhodčí. Není možné, že nikdo nic neviděl. To je tak hloupá výmluva. Pokud si dobře vzpomínám, s výjimkou zápasu s CSKA Moskva si Sparta během sezony na rozhodčí nijak nestěžovala. To je zajímavé. Podobně je to ale i v Plzni.

LN Netrvalo dlouho a po problému na Dukle přišla další ostuda s rozhodčími. Utkání v Příbrami pískali opilí rozhodčí. Jak moc to poškozuje renomé českého fotbalu?

Český fotbal to samozřejmě poškodilo. Nicméně jsem přesvědčený, že renomé naší kopané nebylo nijak vysoké ani před tím. A to z důvodu, že nemáme kvalitní hráče v zahraničních ligách.

LN Jak byste problémy s rozhodčími, které se objevily i v několika dalších zápasech uplynulé sezony (například v zápasech mezi Zlínem a Plzní nebo Olomoucí a Spartou), řešil?

To je tak zajímavé, že se rozhodčí nikdy nespletou ve prospěch slabších a chudších týmů. Ale abych odpověděl na vaši otázku. Je potřeba zavést video a videorozhodčího. Vezměte si, že problémy, které máme ve fotbale, neexistují v hokeji. Tam když je sudí na pochybách, konzultuje věc s rozhodčím u videa. Fotbal by tím získal daleko větší prestiž. Nechápu, proč se videu FIFA, UEFA i národní svazy tak dlouho bránily. Vždyť většina sporných rozhodnutí se odehrává ve vápně. Když na tento prostor namíříte kameru, fotbalu to velice pomůže.

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...