Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český internet trumfl americký

Česko

LONDÝN Je Česko připraveno na na nové výzvy širokopásmového připojení? Podle nových studií rozhodně ano.

V připravenosti rychlého internetu na budoucí požadavky, například sledování videa s vysokým rozlišením obrazu, se Česká republika umístila z 66 zemí na 11. místě. Širokopásmové připojení v Česku je sice horší než v Bulharsku či Litvě, ale předstihlo i Spojené státy a Británii.

Vyplývá to z nejnovější studie, kterou společně vypracovaly dvě evropské univerzity.

Nejlépe připravené na budoucnost jsou Jižní Korea, Japonsko a Švédsko.

Požadavky průzkumu byly na sdílení fotografií či sledování videa. Vedle Litvy a Bulharska jsou v této skupině i Lotyšsko a Rumunsko. V porovnání s minulým rokem je to značný posun vpřed. Loni bylo na budoucnost připraveno pouze Japonsko.

Komfortní Praha Česko se umístilo ve druhé skupině zemí, tedy těch, kde je úroveň připojení na dnešní poměry komfortní. USA jsou ob jedno místo za Českem a za nimi následuje Slovensko. Britové se zařadili až do další skupiny, kde stav odpovídá dnešním požadavkům.

Podle internetového odborníka Patricka Zandla popsaný výsledek platí jen pro Prahu.

„Mimo Prahu je situace mnohem komplikovanější a neodvážil bych se označit ji za komfortní,“ řekl Zandl.

Průzkum se opírá o 24 milionů rychlostních testů. Sledovala se nejen rychlost stahování dat, ale i rychlost odesílání dat a prodleva, jak dlouho informace putuje systémem. Autoři zdůrazňují, že se výsledky neopírají o inzerovanou rychlost, ale o data z praxe.

Studii společně vypracovaly Said Business School při Oxfordské univerzitě a oddělení aplikované ekonomiky na univerzitě ve španělském Oviedu. Objednala si ji společnost Cisco. Výsledky rychlostní studie pak vědci zkombinovali s rozšířením širokopásmového připojení v jednotlivých zemích a sestavili žebříček celkové kvality rychlého internetu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...