Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český medailový den? Proč ne

Česko

Dnešek by mohl české olympijské výpravě v Pekingu přinést rekordní medailovou žeň

OLYMPIJSKÉ HRY V PEKINGU PEKING

Den D českého sportu odstartoval kvůli časovému posunu už před několika hodinami. Den, který může zvrátit dosavadní vývoj na pekingských hrách. Protože pět českých medailí je účet, který nenaplňuje obecná přání.

Do osmi kovů, kolik výprava přivezla z Atén i ze Sydney, chybí tři. Zbývají však ještě čtyři dny.

Prvním je dnešek. S ním vstoupí na scénu oštěpařka Barbora Špotáková, mistryně světa a vítězka úterní kvalifikace, jejíž finále začíná ve 13.20 středoevropského času.

„Po vzoru Jana Železného budu chtít sebrat chuť soupeřkám hned úvodním pokusem. Potom začnu riskovat, na olympijských hrách to jinak nejde,“ říká atletka, která může přidat do české sbírky třetí zlatou medaili. To by bylo víc než v Aténách (Šebrle) i v Sydney (Hilgertová a Železný).

České výpravě zatím patří v medailovém pořadí zemí 22. příčka, dnešní den však může být zlomový mnohem silněji. Do bojů o medaile vstoupili moderní pětibojaři David Svoboda, stříbrný z nedávného mistrovství světa, a Milan Michalík, v bikrosařském areálu nasedla na kolo Jana Horáková, čtvrtá z letošního světového šampionátu.

„Moderní pětibojaři sice nemají Libora Capaliniho, který se po nemoci nestihl dát dohromady, Svoboda však i přes své mládí není žádný začátečník a Michalík byl před čtyřmi roky v Aténách šestý. Jsou to naše naděje, ale dost tam záleží na koních,“ uvědomuje si předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Pokud jde o Horákovou, její kolega Michal Prokop, kterého včera zradily starty, je přesvědčený o jejím úspěchu. „Jana bude mít na osmdesát procent medaili,“ tvrdí. „Medaile by byla hezká, ale zatím jsem jela bez kontaktu,“ podotkla Horáková po včerejším úvodu soutěže, zatímco dnes ji čekaly závěrečné jízdy. „Už se pojede v osmi a to mě vyhecuje,“ těšila se.

Možná nejúspěšnější den v historii Pakliže by všichni jmenovaní uspěli, dnešek by se zapsal do historie jako nejúspěšnější den českého sportu na olympiádách.

„To jsou však přání. Já jsem před odletem také řekl, že bych byl spokojený s osmi medailemi. Nemohl jsem ale tušit, že skifařka Mirka Knapková tady onemocní a že totéž potká Jitku Antošovou z dvojskifu. A že Štěpánka Hilgertová, která by podle svých výsledků medaili mít měla, neuspěje v mimořádné obtížném kanálu. Tak obtížném, že v něm brala medaili i závodnice, která inkasovala padesát trestných bodů za neprojetí branky,“ dodal Jirásek. Do českého medailového finiše může vstoupit také desetibojař Roman Šebrle, který začal svůj dvoudenní boj rovněž dnes nad ránem. „Někdo pochybuje, ale já mu věřím, je to Pan závodník,“ složil olympijskému vítězi poklonu Jirásek.

Další informace o desetiboji čtěte na straně 12

O autorovi| Jiří Jakoubek, zpravodaj LN v Číně

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat