Český pár využil slabého článku

OSTRAVA I když při čtvrtečním losování jejich jména v nominaci na čtyřhru chyběla, nakonec se v sobotu na kurtu objevili Radek Štěpánek spolu s Tomášem Berdychem.

Byl to prozíravý tah. Lepší deblové vystoupení oba čeští tenisté nikdy nepředvedli. Po dvou hodinách porazili francouzskou dvojici Michael Llodra a Richard Gasquet 6:3, 1:6, 6:4 a 6:2. Domácí tým se tím posunul výrazně blíž k postupu do čtvrtfinále Světové skupiny.

„Forma přišla v nejdůležitějším momentu. Mohli jsme s Tomášem zahrát nejlepší společný debl proti nejtěžšímu týmu,“ zářil radostí Štěpánek. Zase o tolik překvapivou rošádu nešlo. Nehrající kapitán Jaroslav Navrátil ji úspěšně vyzkoušel v minulých letech proti Belgii a Švýcarsku. „Ukázalo se, že i tentokrát jsem rozhodl správně,“ pochvaloval si po vítězství.

Gasquet nezvládal tlak Do úvodního setu vstoupili Štěpánek s Berdychem s vervou. Soupeři nedovolili při vlastním servisu uhrát jediný fiftýn. Dobrou týmovou hrou ve třetím gamu navíc sebrali soupeři podání a dokázali urvat celý set pro sebe.

Od začátku bylo znát, že si Francouzi nerozumí na kurtu tak dobře jako český pár.

Není divu, Gasquet s Llodrou spolu hráli vůbec poprvé. Zvlášť prvně jmenovaný zprvu působil, jakoby mu ujel vlak.

Přesto ještě v Ostravě nastala jedna komplikace. Zbraně, s jejichž pomocí česká dvojice v prvním setu excelovala, v tom druhém nemohla najít. Přesný Llodrův servis začal domácím nepěkně zatápět a tím strhl i do té doby chybujícího Gasqueta.

Rozuzlení najednou stále vyrovnanější partie přinesl až třetí set. Až do stavu 5:4 si oba týmy držely vlastní podání. Pak v klíčové chvíli dolehla slabá chvíle na francouzský „slabý článek“. Tlak daviscupového utkání Gasquet neunesl a chybami třetí set daroval Čechům. „Trochu jsem se bál, že soupeř nasadí Tsongu, ale nastoupil Gasquet a hrál vyloženě špatně,“ všiml si Navrátil.

Česká dvojice selhání dvaadvacetiletého Francouze hojně využívala. „Snažili jsme se hrát na síti přes něj, protože Llodra je zkušenější,“ potvrdil taktiku Štěpánek.

Zbytek zápasu se odehrál plně v režii českých tenistů. Štěpánek s Berdychem předváděli tvrdý servis, úžasné returny, chytrou hru na síti a přesné prohozy. Zlomení Francouzi se nezmohli na odpor.

„Hráli moc dobře. Začali jsme nervózně. Na povrchu, jako je taraflex, jsou utkání vždycky vyrovnaná. Prohra nás mrzí,“ krčil rameny otrávený Llodra.

Česká dvojice dotáhla i svůj šestý debl do vítězného konce a společně zůstává v Davisově poháru neporažena. „Nedáme na kvantitu, ale kvalitu. Radek má víc zkušeností a hecuje naši hru. Moc dobře o sobě víme a dokážeme se doplňovat,“ vystihl Berdych podstatu osvědčeného partnerství.

***

Česká dvojice dotáhla i svůj šestý debl do vítězného konce a společně zůstává v Davisově poháru neporažena

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...