Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko láká migranty. Pracovní trh je zde nejatraktivnější z nových zemí Evropské unie, tvrdí studie

České vlajky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České vlajky | foto:  František Vlček, MAFRA

Praha Politická geografie je ošemetná disciplína. A Česko je toho dobrým příkladem. Samo se nejčastěji vidí ve střední Evropě, z pohledu západních zemí leží na východě. Ovšem pro země na východ od vnější hranice EU tvoří naopak bohatý západ.

Dokazuje to i studie Prosperity Report, kterou vypracoval britský Legatum Institute s podporou Erste Group – mateřskou bankovní skupinou České spořitelny. Z analýzy, která se zaměřila na trendy v pracovní migraci v letech 2000-2015, vyplývá, že český pracovní trh láká pracovníky z východu vůbec nejvíc z takzvaných nových členských zemí EU.

Celkem do Česka v průběhu jedné a půl dekády přišlo na 400 tisíc lidí, o 3,5 procenta více, než kolik jich ze země odešlo. Trend takzvaného migračního salda se přitom obrátil naším vstupem do EU v roce 2004. Zatímco v letech 2000 a 2001 z Česka mizeli Češi i cizinci, od roku 2005 se k nám pravidelně přistěhuje více lidí, než z Česka odejde do zahraničí. Loni to bylo skoro 30 tisíc osob.

Atraktivnější pracovní trh nabídlo ve středoevropském regionu pouze Rakousko (+ 7,4 procenta). Přebytek příchozích pracovníků nad těmi, kteří zamířili do zahraničí, zaznamenalo ještě Maďarsko (+ 1,1 procenta), Slovinsko (+ 0,4 procenta) a Slovensko (+0,1 procenta).

Typicky „vystěhovaleckými“ zeměmi jsou podle Prosperity Report naopak Albánie, Pobaltí (s výjimkou Estonska) a také Rumunsko. Mezi 17 zeměmi, které studie zmiňuje, chybí Ukrajina. Ta je přitom z českého pohledu zemí čísla jedna, odkud k nám proudí pracovní migranti. Ukrajinských občanů v Česku žije téměř 130 tisíc.

Spíš než čísla, která studie převzala z Eurostatu, jsou důležité nálady mezi gastarbeitery, na něž se Prosperity Report zaměřil.

Spokojení cizinci

Hned za Rakouskem obsadilo Česko druhou příčku v kritériu celkového životního standardu. Co do spokojenosti pracovníků s výší měsíční mzdy, zaujímá Česko čtvrté místo v regionu. Spokojenější se svým finančním ohodnocením jsou podle Prosperity Report lidé v Rakousku, Slovinku a také v Litvě.

Pracovní migrace bude podle studie dominovat Evropě i následující dekádu. „Způsob, jakým se migranti budou integrovat do stávajících kultur, jaké pracovní pozice budou vykonávat, a kdy odejdou domů, jsou zásadními otázkami, které budou řešit jak politici, tak občané,“ uvádí Prosperity Report.

Faktem je, že se český pracovní trh postupně otevírá. Pro zájemce o práci z Ukrajiny, Mongolska nebo Srbska existuje zvláštní vládní program, který páruje poptávku firem s žadateli o práci ze zahraničí.

Česko k tomu patří mezi země, které nemají problémy s uzavřenými komunitami gastarbeiterů, již by představovali bezpečnostní riziko.

„Obecně jsme na tom docela dobře. Česko zatím nemá problémy s vyloučenými lokalitami cizinců, nejsou tu velké skupiny neintegrovaných migrantů,“ řekla nedávno v rozhovoru pro LN Magda Faltová, předsedkyně vládního Výboru pro práva cizinců.

Zatímco pro gastarbeitery zůstává Česko atraktivní jedničkou v regionu, pro firmy už to zdaleka neplatí. Prosperity Report řadí mezi slabiny Česka zdlouhavý proces při zakládání obchodních společností, nižší transparentnost v rozhodování ve veřejném sektoru a také menší stabilitu vlády

Kdo do Česka loni přišel:

Ukrajinci - 7690

Slováci - 4356

Rumuni - 1602

Bulhaři - 1437

Rusové - 1346

Vietnamci - 1316

Maďaři - 1179

Mongolové - 955

Indové - 703

Bělorusové - 476

Celkový přírůstek obyvatel

2013: - 4

2014: + 25 866

2015: + 15 568

2016: + 24 977

2017: + 31 235

Zdroj: Český statistický úřad

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....