Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Český průmysl se lehce vzpamatoval

Česko

Hlavním tahounem je automobilový a potravinářský průmysl. Stavební výroba se v srpnu meziročně dokonce zvýšila

PRAHA Šrotovné v Německu a nižší srovnávací základna uchránila v srpnu český průmysl před dalším dvouciferným propadem. Meziročně ubylo i nových zakázek, což nasvědčuje tomu, že průmysl má před sebou ještě dlouhou cestu k postupnému zotavení.

Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 8,4 procenta. O měsíc dříve se přitom průmysl meziročně propadl o 18,2 procenta.

Meziměsíčně však průmysl v srpnu vzrostl o čtyři procenta. Vyplývá to ze včera zveřejněných dat Českého statistického úřadu.

Výsledky příjemně překvapily ekonomy, kteří většinou očekávali o více než čtyři procenta hlubší propad. Přesto analytici varují před předčasným optimismem.

„Srpnový výsledek průmyslu je nadějný, ale zároveň je onou pověstnou vlaštovkou, která sama o sobě jaro nepřináší,“ uvedl Pavel Mertlík, hlavní analytik Raiffeisenbank. Skvěle se v srpnu dařilo automobilovému průmyslu, který meziročně vzrostl o 17,7 procenta. „Pravděpodobně jednorázové zlepšení v automobilovém průmyslu souvisí jednak s vrcholem šrotovného v okolních zemích a také se mohl projevit efekt celozávodních dovolených,“ řekl Petr Sklenář, analytik makléřské firmy Atlantik FT.

To potvrzuje i Mertlík, který poukázal na přesun celozávodní dovolené výrobce automobilů v Mladé Boleslavi. Ten ji totiž letos přesunul ze srpna již na červenec.

„Proto také byla v červenci výroba motorových vozidel velmi nízká, v meziročním srovnání tehdy poklesla o 24,6 procenta,“ uvedl Mertlík.

Kromě automobilového průmyslu pomáhal v srpnu snížit pád i potravinářský průmysl. Ten na konci léta meziročně vzrostl o 6,4 procenta. Naopak ke dnu táhla průmysl nejvíce kovovýroba a výroba strojů a zařízení. Obě odvětví meziročně zaznamenala více než dvacetiprocentní pokles. Těsně pod hranicí druhé desítky se zastavil pokles v sektoru výroby elektrických zařízení. „Prakticky celý nárůst průmyslové výroby byl vytvořen v automobilovém průmyslu v době vrcholícího čerpání šrotovného v zahraničí, hlavně v Německu,“ upozornil Vojtěch Benda, analytik ING Wholesale Banking. Na pokračující boom automobilových vývozů po skončení těchto subvenčních programů však nelze spoléhat. Podle Bendy by tak výroba některých automobilek mohla naopak ve zbylých měsících částečně oslabit.

Lepší obrázek než dříve nabízí i pohled na nové zakázky. Jejich hodnota sice v srpnu klesla o více než 13,6 procent, přesto se jedná o mnohem lepší výsledek než v minulých měsících. Tehdy totiž nové zakázky klesaly o pětinu a více.

„Objednávky tak jasně kopírují vývoj v Německu – tam zahraniční objednávky rovněž výrazně přidaly. Ukazuje se tak úzká propojenost českého průmyslu s německým vývozem,“ řekl Martin Lobotka, analytik České spořitelny.

Pokračování na straně 14

Dokončení ze strany 13

Dobrou zprávu přinesla i srpnová čísla za stavebnictví. To po červencovém poklesu o 4,4 procenta meziročně vzrostlo o 0,6 procenta. „Stavebnictví pomáhají hlavně státní zakázky na budování dopravní infrastruktury,“ řekl analytik Atlantik FT Petr Sklenář. Inženýrské stavitelství v srpnu meziročně vzrostlo o 14 procent. Naopak bytová výstavba i na konci léta pokračovala v poklesu, čímž téměř smazává nadstandardní růst dopravní infrastruktury.

Pozemní stavitelství v srpnu zaznamenalo propad o 5,1 procenta. Jde již o jedenáctý měsíc v minusu. „Vzhledem k této struktuře zůstávají pro stavebnictví velkým rizikem škrty ve státních zakázkách,“ upozornil Sklenář. Velká rizika představuje i výhled pro průmyslovou výrobu. „Očekáváme během příštích měsíců pohyby průmyslové výroby střídavě nahoru a dolů, bez jasného trendu,“ uvedl Pavel Mertlík.

Autor: