Hrozí potlačení svobodného vysílání, kritizují ČT a rozhlas dění kolem RTVS

Autor:
  15:16
Vedení České televize i Českého rozhlasu se vyjádřila k situaci na Slovensku. Znepokojuje je návrh zákona tamního ministerstva kultury, který chystá rozsáhlé změny ve veřejnoprávním Rozhlase a televizi Slovenska (RTVS), například kontrolu programu rozhlasu i televize. Schválením nového zákona by měl skončit dosavadní generální ředitel RTVS Ľuboš Machaj.

Rozhlas a televízia Slovenska | foto: Profimedia.cz

Návrh zákona znamená podle generálního ředitele Českého rozhlasu René Zavorala de facto likvidaci stávajícího nezávislého média veřejné služby RTVS, dlouholetého a respektovaného člena Evropské vysílací unie (EBU).

Podle prohlášení vedení České televize, které zveřejnil server Mediaguru, tato chystaná právní úprava výrazně posouvá slovenské veřejnoprávní médium k charakteru média státního. Některá ustanovení navrhovaného zákona jsou navíc v přímém rozporu s Evropským aktem o svobodě sdělovacích prostředků (EMFA), který je v současnosti projednávaný v Evropském parlamentu.

„Jde nepochybně o počáteční krok směřující k zestátnění média veřejné služby na Slovensku a k potlačení jeho svobodného a objektivního vysílání, které je jednou z podmínek pro zachování demokracie a názorové plurality v této zemi,“ míní Zavoral.

RTVS je podle něho pod vedením generálního ředitele Ľuboše Machaje respektovanou institucí, která naplňuje parametry veřejnoprávního, nezávislého, informačního média a kulturní i vzdělávací instituce.

Český rozhlas vyjadřuje podporu stávajícímu vedení RTVS i všem slovenským kolegům a má velké obavy o to, aby se tradiční hodnoty média veřejné služby nestaly na Slovensku v budoucnu jen nástrojem politického zadání.

Představitelé nynější slovenské vlády, jež nastoupila loni v říjnu, opakovaně nešetřili kritikou nejen vůči některým slovenským soukromým médiím, ale také vůči RTVS. Ministryně kultury Martina Šimkovičová pak minulý týden ohlásila, že chce dosáhnout výměny vedení RTVS a že od dříve plánovaného rozdělení RTVS na samostatnou televizi a rozhlas její úřad ustoupil.

Opozice v reakci na návrh ministerstva kultury varuje, že nová Slovenská televize a rozhlas už nemá být médiem veřejné služby, ale vládní moci. Podle ní jde o další zápas o důležitý pilíř demokracie na Slovensku.

K situaci na Slovensku se v úterý během plenárního zasedání Evropského parlamentu vyjádřila i eurokomisařka Věra Jourová. „Připomínám, že je to země, kde došlo k vraždě Jána Kuciaka právě proto, že byl velmi schopným novinářem, který dokázal pracovat s veřejnými informačními zdroji a pokrývat korupční kauzy spojené i s politickou sférou,“ připomněla Jourová na závěr debaty o aktu o svobodě médií.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.