Sobota 11. července 2020svátek má Olga 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Český trh s drogami ovládají Vietnamci. ‚Jsou schopni vyrobit na jeden var stonásobek pervitinu‘

V průmyslové zóně v Třebíči policisté 8. listopadu 2010 odhalili nelegální... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V průmyslové zóně v Třebíči policisté 8. listopadu 2010 odhalili nelegální... | foto: ČTK

PRAHA Češi pervitin proslavili na evropské drogové scéně. Dlouho byli tuzemští vařici jedničkou v zásobování zdejšího trhu. To už ale neplatí. Otěže tohoto nechvalného „průmyslu“ v současnosti pevně svírají Vietnamci, kteří jej přetvořili v miliardový byznys. Jejich praktiky a možné východisko z doposud neúspěšného boje s nimi popsal kriminalista z Národní protidrogové centrály.

S pašováním nelegálně vyráběných cigaret a drog bojuje policista (jeho jméno redakce nezveřejní, kriminalisté z NPC mohou komunikovat jen přes tiskového mluvčího) více jak 20 let. Ani po takové době jej nepřestává udivovat, jak moc jsou jeho lidé, po kterých pátrá nápadití a vychytralí.

Lidovky.cz: Jaké je české drogové podsvětí?
Z velké části spíše už vietnamské. Minimálně mluvíme-li o marihuaně a zejména pervitinu. Ještě před deseti lety šlo o doménu především českých vařičů. Ti ho produkovali pro sebe, své kamarády, případně jejich známé. Nyní hlavní skupinu producentů tvoří Vietnamci, kteří jsou schopni vyrobit té drogy na jeden var stonásobek a hlavně ji distribuovat do celého světa.

Lidovky.cz: Čím si to vysvětlujete?
Vietnamci jsou strašně snaživí a pracovití. Je jim jedno, na čem vydělají. Začínali vývozem babet a přes hadry se dostali k padělání cigaret a následně drogám. Skupují a zakládají velké společnosti, které využívají k praní těchto nelegálně vydělaných peněz, a nikdo na ně nemůže. Podle mně nebude trvat dlouho a dostanou se i do politiky. Půjdou tam, kde jsou peníze.

Čtyři lidé byli zadrženi v Česku na území Prahy a Libereckého kraje.
V Česku byla odhalena první laboratoř, která sloužila k výrobě amfetaminu....

Lidovky.cz: Když se o těchto praktikách ví, jak je možné, že jim vše stále prochází?
Jeden čas jsme absolutně nevěděli, co s nimi dělat. Jde o uzavřené etnikum, které s nikým příliš nechce komunikovat. A když už ano, často narážíme na jazykovou bariéru.

Lidovky.cz: Není to spíše trochu o větší toleranci? Nejen k nim, ale i drogám obecně?
Tolerance ne. Spíše netečnost ze strany společnosti. Lidem je ukradené, jestli někdo mimo okruh jejich rodin a přátel fetuje, nebo ne. A pak omezené možnosti na straně bezpečnostních složek. Ať už finanční, personální nebo technické.

Poptávka po pervitinu stoupá

Nejzásadnějším problémem na tuzemském drogovém trhu byl v roce 2015 obchod s pervitinem. Policie během loňska zajištila téměř 110 kg této látky ve 263 varnách, což je historické maximum. Na „drgovém trhu“ by se takové množství látky prodalo za téměř 30 milionů Kč, cena na ulic je ještě mnohem vyšší.

Mírný pokles oproti předchozím rokům zaznamenali kriminalisté v oblasti obchodu s marihuanou, které odhalili přes 660 kg. Převážná část byla zachycena ve 13 rozsáhlých pěstírnách provozovaných osobami původem z Vietnamu.

Zdroj: Výroční zpráva NPC 2015

Lidovky.cz: Měla by společnost zaujmout jiný postoj? Vždyť každý přeci zodpovídá za svůj život jen sám.
Ano, ale... Lidé si neuvědomují, že drogy jsou jedním z nejrozšířenějších patologických jevů, který na sebe váže další - vandalismus, kriminalitu, nezaměstnanost, infekční nemoci. Léčba závislých také není zadarmo. A na velké části se podílejí samozřejmě daňoví poplatníci. Proto by se přístup všech měl určitě změnit. Celou společnost nezmění jednotlivec nebo skupina.

Lidovky.cz: Považujete tedy Českou republiku za drogovou velmoc?
V produkci pervitinu a THC patříme k celosvětové špičce. Jinak ji tímto způsobem prezentují pouze média. Lidé paradoxně takové scénáře chtějí číst.

Lidovky.cz: Proč zrovna THC a pervitin?
Kvůli dostupnosti a poptávce. V dnešní době vyzkoušel marihuanu z mladých téměř každý.

Lidovky.cz: Co je podle vás k drogám vede?
Důvodů je víc. Chtějí být veselí, ale nedokážou se bavit. Potřebují tím pádem stimulant, něco, co je nastartuje. V tomhle případě většinou ta tráva. Zábava bez drog se podle nich rovná nudě, což úzce souvisí s tím, že touží po tom být in. Věří, že jeden joint za čas jim přece neublíží.

Lidovky.cz: Existuje nějaká hranice mezi občasným konzumentem a závislým?
Občasná konzumace marihuany je nesmysl. Buď to s člověkem nic nedělá, a tak to dál nechce, nebo ho to baví a chce to pořád. Nic mezitím není. Je to droga jako každá jiná, která dotyčného dřív, nebo později dostane do hajzlu. Momentálně spíš dřív. Marihuana už totiž není, co bývala.

Lidovky.cz: Jak to myslíte?
Jeden z mých amerických známých nedávno přišel s výstižným přirovnáním „není to jako Cadillac mého táty“. Kdysi byl obsah THC v marihuaně sotva pět procent, nyní je to klidně třicet. Plus další chemikálie, které tu drogu nastavují, a ještě zrychlují proces huntování těla a mozku.

Lidovky.cz: Vidíte na drogách nějaká pozitiva?
Pro společnost ne. Pro uživatele jde o to, co mu ta droga bere, a co dává. Ten pocit bezstarostnosti a užívání si můžeme řadit mezi klady do doby, než nastane bod zlomu. Ten má ovšem každý někde jinde. Srovnal bych to s cestou do zasněženého kopce. Nejprve stoupáte, stoupáte a najednou dosáhnete vrcholu. Pak už jen dostanete sáňky a čeká vás pekelná jízda dolů.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.