Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Český uragán smetl Slováky

Hokejisté na MS udělili bývalým federálním sousedům výprask 8:0 a jsou ve čtvrtfinále

Zpravodajka LN ve Švýcarsku

MISTROVSTVÍ SVĚTA V HOKEJI KLOTEN Předchozí porážky jsou odčiněny. Český tým na mistrovství světa potvrdil své skvělé útočné kvality, když v osmifinálové skupině rozstřílel Slovensko 8:0. Česká reprezentace si tak pojistila postup do čtvrtfinále.

„Věděli jsme, že utkání bude důležité, protože kdybychom neuspěli, hráli bychom o postup proti Bělorusku,“ oddechl si trenér Vladimír Růžička.

Češi zaznamenali třetí nejvyšší výhru na mistrovství světa v historii českého hokeje. V roce 2001 porazili v osmifinálové skupině Itálii 11:0, v roce 1999 pak v základní skupině Japonsko 12:2. Pro Slováky to zase byla nejkrutější porážka. Růžičkovým svěřencům se v zápase dařilo prakticky vše. Po první třetině, která skončila 4:0, bylo rozhodnuto. „Zápas se pro nás vyvíjel velmi dobře,“ hodnotil trenér.

„V první třetině jsme měli velký tlak. Důležité bylo, že jsme dokázali proměnit šance. Soupeř nás naopak moc neohrozil, tím se mužstvo uklidnilo,“ dodal.

Prusek se nudil, v první třetině si připsal jen dva zákroky A opravdu. Slovensko v první části vyslalo na gólmana Martina Pruska pouhé dvě střely, český tým na Jána Lašáka vypálil dvacetkrát. „Měli jsme i trochu štěstí, že jsme dokázali proměnit všechny šance,“ poznamenal trenér.

Do utkání už nastoupily i obě posily a český tým tak dopsáním forvardů Milana Michálka a Patrika Eliáše plně zaplnil soupisku. „Naše síla se jejich příchodem zvýšila. Poděkování patří hlavně Patrikovi, který strávil celou noc v letadle a skoro bez spánku skočil do zápasu,“ děkoval kouč na dálku Eliášovi.

Trenér nově příchozí hráče zařadil do druhé formace k Tomáši Plekancovi a oba se v utkání střelecky prosadili. „První třetinu jsme se ještě trochu hledali, protože nejsem zvyklý na pravém křídle, ale pak už to bylo lepší. Na to, že jsme spolu netrénovali a Patrik přiletěl ráno, tak to bylo super,“ pochvaloval si Michálek.

Ten je z klubu zvyklý hrát nalevo, kde ale v reprezentaci hraje Eliáš. „Párkrát na mě zařval a už to bylo lepší,“ smál se útočník San Jose.

Český tým tak potvrdil, že na turnaji bude spoléhat hlavně na ofenzivu. „Stačí se podívat na naši sestavu, není o čem přemýšlet,“ potvrdil kouč.

Dobrý pocit ze skvělého představení Růžičkovi narušila dvě zranění. Hned v úvodu utkání si totiž Michal Barinka vyhodil rameno a ve 34. minutě Pruska vystřídal Jakub Štěpánek poté, co se mu ozvalo bolavé tříslo.

***

Česko 8 Slovensko 0 Branky a nahrávky: 7. Jágr (Rachůnek), 9. Jágr (Čajánek, Blaťák), 13. Blaťák (Rachůnek, Klepiš), 16. Červenka (Vašíček, Klepiš), 26. Kotalík (Hlinka, Čáslava), 30. Červenka (Klepiš, Vašíček), 31. M. Michálek (Židlický, Plekanec), 39. Eliáš (Rachůnek). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Sterns - Feola (oba USA), Wirth (Švýc.). Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 5665. Třetiny: 4:0, 4:0, 0:0. Česko: Prusek (34. Štěpánek) - Židlický, Barinka, Rachůnek, Čáslava, Polák, Blaťák, Němec - Jágr, Hemský, Čajánek -M. Michálek, Plekanec, Eliáš - Kotalík, Hlinka, Rolinek - Olesz, Vašíček, Klepiš -Červenka. Slovensko: Lašák (31. Halák) - Sekera, Obšut, Vydarený, Baranka, Valábik, Smrek, Graňák, Švarný - Bartečko, Handzuš, Surový - Bartovič, J. Štefanka, Bicek - Marcel Hossa, Mikúš, Ružička - Radivojevič, Ölvecký, Nagy.

1. Kanada 4 4 0 0 0 23:6 12

2. Finsko 4 2 1 1 0 12:6 9

3. ČESKO 4 2 0 0 2 17:11 6

4. Bělorusko 4 0 3 0 1 8:10 6

5. Slovensko 4 0 0 2 2 5:19 2

6. Norsko 4 0 0 1 3 5:18 1

ČESKÉ HVĚZDY UTKÁNÍ 1. Karel Rachůnek Řízný obránce výborně podporoval ofenzivu, připsal si tři asistence. 2. Roman Červenka Zaznamenal dva premiérové góly na mistrovství světa. 3. Jakub Štěpánek Zvládl naskočit do rozjetého zápasu, neinkasoval.