26. června 2017 6:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Český youtuber ukazoval jak kouřit marihuanu a hašiš. Hrozí mu pětileté vězení

Youtube - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Youtube - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Jak ubalit jointa? Je lepší marihuana nebo alkohol? A co s člověkem udělá hašiš? Youtuber vystupující pod pseudonymem Jamall Alt TV ve svých videích názorně ukazoval, jakým způsobem konzumovat drogy a přibližoval jejich účinky. Za šíření toxikomanie přes internet mu nyní hrozí až pětileté vězení.

Třináct videí letos, jedno již v roce 2012. Jamall Alt Tv na svém youtubovém kanálu zveřejnil dohromady čtrnáct klipů s drogovou tematikou. Svým fanouškům prostřednictvím nich ukazoval, jak „správně“ konzumovat marihuanu nebo hašiš a posléze hodnotil jejich účinky.

Všechna videa přitom byla volně přístupná a mohl si je tak kdokoliv přehrát. I z toho důvodu se o dvaadvacetiletého mladíka začala v polovině května zajímat policie. Jeho chování posléze vyhodnotila jako protizákonné a začala jej stíhat ze šíření toxikomanie přes internet.

„Spis máme ještě u nás. Případem se dále bude zabývat soud, který v případě uznání viny může muže potrestat až pětiletým odnětím svobody,“ sdělil serveru Lidovky.cz chrudimský policejní mluvčí Jiří Tesař.

Prospěšné práce za vulgarismy

Samotný autor videí nyní svého činu lituje. Čeho se mohl dopustit, si dříve dle svých slov neuvědomoval. „Viděl jsem to v mnoha videoklipech, jak u zahraničních, tak i českých raperů. Právě proto jsem si myslel, že když to budu natáčet, nic mi nehrozí,“ řekl serveru Lidovky.cz. Později mu došlo, že jeho tvorbu mohly sledovat i děti.

„Kdyby to šlo změnit, nikdy bych nic takového nezačal natáčet,“ dodal. Videa, která již byla na podnět policie z YouTube kanálu odstraněna, prý vytvářel se záměrem získat velkou sledovanost.

Před několika týdny stanul před soudem jiný youtuber. Petr Jelínek vystupující pod přezdívkou Pstruh103 kvůli videu, v němž se vulgárně vyjádřil o službách psychoterapeutky Petry Yamuny Wolfové, dostal trest 120 hodin prospěšných prací. Takové rozhodnutí justičního orgánu lze považovat za přelomové, neboť v Česku dosud žádný youtuber za ostré vyjadřování odsouzen nebyl.

Jelínkovi se nelíbilo, že žena provozující psychologickou poradnu, jež se mimo jiné věnuje i takzvané „vaginální terapii“, si za své služby účtuje údajně vysoké částky. Ve svém videu ji tak častoval slovy „za***ná zk***ená zlodějka“. Soud ovšem jeho vyjádření vyhodnotil jako hrubou neslušnost s povahou přečinu výtržnictví. Původně mu udělil půlroční podmíněný trest, posléze svůj verdikt přehodnotil.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz