Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český zázrak: invalidé už nejsou invalidy

Česko

  7:00
PRAHA - Devětačtyřicetiletá Dana Škarková se narodila s oboustranným vykloubením kyčelních kloubů. Třicet let kvůli svému postižení pobírala plný invalidní důchod. Před měsícem o něj přišla. Podle vyhlášky ministerstva práce, která platí od začátku minulého roku, na něj nemá nárok.

Podmínky pro přidělení invalidního důchodu se zpřísnily. foto: Shutterstock

Dosáhnout na podporu je teď těžší, protože úřad na doporučení lékařských společností nastavil přísnější podmínky pro její přidělení.

„Když jsem byla loni v srpnu u posudkové komise, podle vyhlášky už jsem se nevešla do tabulek. Z plné invalidity, tedy ze třetího stupně, jsem klesla jen na částečnou, na druhý stupeň,“ povzdychla si Dana Škarková. 

Zatímco do roku 2010 se rozlišovalo jen mezi plnou a částečnou invaliditou, nová vyhláška zavedla třístupňovou, podrobnější škálu. Lidé, kteří pobírali plný důchod, byli automaticky na začátku loňského roku přeřazeni do třetí kategorie. Postupně však všechny čekala kontrola před revizními komisemi. Ty znovu posuzovaly, zda mají na finanční podporu nárok a v jaké výši. 

Invalidů rázně ubylo

  • Na konci roku 2009 bylo v České republice 586 tisíc invalidních důchodců. V polovině roku 2011 jich ministerstvo práce napočítalo už o 127 tisíc méně.
  • Zatímco za rok 2009 se mezi ně rozdělilo 60,9 miliardy korun, v roce 2010 jen 47,6 miliardy.
  • Výrazný pokles výdajů na invalidní důchody se dá očekávat na konci letošního roku, kdy budou pomalu končit ochranné lhůty vyplácení původních výší podpory.

„Hodnotí se i profesní stránka. Uškodilo mi, že jsem vystudovala střední ekonomickou školu, můžu pracovat hlavou a rukama, ale jak se mám z vesnice dopravit za prací do města, to už nikoho nezajímá. Tři čtvrtě roku se dívám po práci, v padesáti letech a s tělesným postižením se najít nedá nic,“ říká Škarková z Červených Janovic na Kutnohorsku.

Kvůli ochranné lhůtě pobírala plný důchod ještě 12 měsíců po kontrole. Teď jí však začalo chodit o několik tisíc korun měsíčně méně. Proti rozhodnutí komise se Dana Škarková pokoušela odvolat, avšak bez úspěchu.

Změna není v plánu

Organizace zabývající se právy invalidů v poslední době evidují stovky podobných příběhů. „Nejhorší a nepochopitelné jsou případy lidí, kteří po dvacet let dostávali plný invalidní důchod a dvacet let poté najednou ztratí nárok na důchod úplně,“ podotkl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

„Obvykle se zdravotní stav lidí spíše zhoršuje, neznám nikoho, komu by se po dvaceti letech tak výrazně zlepšil,“ řekl Krása. 

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo práce změnu vyhlášky zatím neplánuje. Od konce roku 2009 přitom v zemi ubylo 127 tisíc invalidů. Pokles jejich počtu úřad přičítá tomu, že lidé starší 65 let byli převedeni mezi starobní důchodce.

„Celkový objem výdajů se tím tedy v podstatě nezměnil, prostředky jsou i nadále vypláceny, nikoli ve formě invalidního, ale formou starobního důchodu,“ tvrdí mluvčí úřadu Viktorie Plívová. 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat