Česká oštěpařka získala na atletickém šampionátu v Berlíně stříbro, další medaili už nikdo nepřidal.
BERLÍN/PRAHA Jakkoli se královna vykrucovala před zrcadlem, krásnější než Sněhurka stejně být nemohla. Podobné platí o vystoupení české atletiky na dvanáctém mistrovství světa v Berlíně.
Jedinou medaili, stříbrnou, přiveze vlakem oštěpařka Barbora Špotáková, v dalších případech zůstalo u očekávání. „Je to neúspěch, čekali jsme podstatně víc,“ pravil šéftrenér Václav Fišer.
Pokud jde o medaile, v nedlouhé historii samostatné české atletiky snesou srovnání jen šampionáty ve Stuttgartu v roce 1993, Göteborgu 1995 a Paříži 2003, kdy zachránili renomé české královny sportu Jan Železný (dvě po sobě jdoucí zlata), resp. Roman Šebrle (stříbro). Jinak byl výsledek vždy lepší.
„Berme to ale podle bodů za finálová umístění. A máme jich čtrnáct, což znamená nikoli nepříjemné třiadvacáté místo na světě a jedenácté v Evropě. Ale je pravda, že pokud jde o bodování, z devíti samostatných vystoupení na šampionátech od roku 1993 je berlínský výsledek sedmý v pořadí. Horší to bylo jen ve Stuttgartu a Göteborgu,“ uznal kouč.
Absolutorium samozřejmě patří oštěpařce Špotákové.
„Nepotkala se s nejlepší formou, tudíž klobouk dolů,“ pokýval hlavou Fišer. „Nemyslím, že by neměla natrénováno, spíš jí chyběl odpočinek. Po Pekingu se na ni navalily akce, takže je úžasné, že nepodlehla tlaku a hodila šestašedesát metrů. Zvládla situaci, kdy vlastně byla jedinou medailovou tutovkou,“ nešetřil slovy chvály.
Na finálová umístění dosáhli ještě výškař Jaroslav Bába (dělené 5. místo), překážkář Petr Svoboda (6.) a oštěpař Petr Frydrych (10.), zatímco v Ósace 2007 figurovalo v osmičce nejlepších šest atletů.
Naopak neuspěly obvyklé opory, desetibojař Šebrle (nyní 11. místo) a diskařka Cechlová (18.).
„Těžko říct, proč se tolik nedařilo. Možná kvůli tomu, že šampionát byl prakticky za rohem a soustředění závodníků bylo nižší, protože za nimi přijeli kamarádi, rodiče. Bábovi chyběl kousíček a mohl mít medaili, na druhou stranu si Svoboda v semifinále vytvořil letošní osobák a přiblížil se svému domácímu rekordu 13,29 na čtyři setiny,“ poznamenal Fišer.
Právě Svobodovi šampionát vyšel na jedničku, ve finále byl nejrychlejším překážkářem bílé pleti a druhým nejlepším Evropanem. „Všechna čest, a hlavně to přežil ve zdraví,“ dodal Fišer.
Měřítkem je také skutečnost, jak se atletovi podaří zopakovat či se přiblížit k výkonu, kterým se na vrchol sezony nominoval. V tomto směru se kromě již některých jmenovaných dařilo překážkářkám Zuzaně Hejnové (v semifinále 54,99, devět setin od svého národního rekordu) a Lucii Škrobákové (v semifinále 12,92, druhý životní čas).
Šéftrenér Fišer končí Šéftrenér Fišer překvapil slovy, že u českého týmu končí. „Už jsem starej,“ pravil 62letý bývalý trojskokan. „Myslel jsem, že zažiju lepší loučení, ale těch šestnáct let od roku 1993 za to stálo,“ řekl.
Nový kouč bude určen 8. září, kandidátem je i Tomáš Dvořák, trojnásobný mistr světa a nyní trenér.
***
České medaile na
mistrovství světa
1993 Stuttgart
Železný (zlato)
1995 Göteborg
Železný (zlato)
1997 Atény
Kašpárková, Dvořák (oba zlato)
1999 Sevilla
Formanová, Dvořák (oba
zlato), Železný (bronz)
2001 Edmonton
Dvořák, Železný (oba zlato)
2003 Paříž
Šebrle (stříbro)
2005 Helsinky
Šebrle (stříbro), Cechlová,
Hamáčková (obě bronz)
2007 Ósaka
Špotáková, Šebrle (oba zlato),
Baďurová (stříbro)
2009 Berlín
Špotáková (stříbro)