24. října 2018 19:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cesta do Ruska je spojena s fámami, řekl poslancům Vondráček

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). | foto: ČTK

Praha Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) před poslanci řekl, že jeho cesta do Ruska je spojena s více fámami, než je zdrávo. Program návštěvy byl podle něho vyvážený. Vondráček se v Rusku setkal i s politiky ze sankčních seznamů Evropské unie a Spojených států, což stejně jako některá jeho vyjádření v ruských médiích vzbudilo kritiku.

„Nerealizoval jsem žádné schůzky se zástupci atomové lobby. Cesta je spojena s více fámami, než je zdrávo,“ zdůraznil Vondráček. Podotkl také, že jeho vystupování v Rusku nevyvolalo námitky žádného s českých spojenců.

Kritika od některých politiků nebo komentátorů vychází podle předsedy Sněmovny z neznalosti, případně nekompetentnosti, je, jak uvedl, zarážející i urážející. V souvislosti s výtkami, že údajně vystupoval poníženě, Vondráček podotkl, že některé skupiny by byly spokojeny jen v případě, pokud by Rusku vyhlásil válku.

„Papežtější než papež“

Zopakoval, že sankční seznam zamezuje lidem, kteří na nich jsou, vstup do zemí EU. Západ je vydal kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu. Figurují na nich i předsedové obou ruských parlamentních komor Vjačeslav Volodin a Valentina Matvijenková, s nimiž Vondráček jednal. „Kdyby Evropská rada chtěla dát tyto osoby do klatby, tak by to tam jistě uvedla,“ řekl Vondráček. Česko podle něho ubližuje samo sobě, když se „snaží být papežštější než papež“.

Poměrně obsáhle Vondráček popsal přípravu cesty do Ruska a vyjmenoval i západní politiky, kteří Rusko rovněž navštívili. „Nesnažme se vyvolat dojem, že je Ruská federace izolovaná,“ dodal.

Vondráčkovu návštěvu Ruska i jeho jednání s Volodinem a Matvijenkovou uvítal prezident Miloš Zeman. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se po ní do Ruska s předsedou Sněmovny dohodl na lepší koordinaci zahraničních cest.

ČTK