KÁTHMÁNDÚ/PRAHA Proplout všemi oceány, dosáhnout na nejvyšší vrcholky všech kontinentů a učit děti po celém světě, jak za sebou zanechat co nejmenší ekologickou stopu. Takové předsevzetí si dala švýcarská dvojice, která téměř osm let putuje kolem zeměkoule jen za pomoci matky přírody a vlastních sil. Společnost jim (kromě dobrovolníků) dělají jejich tři děti, jež se narodily až během cesty.
Klimatolog Dario Schwörer se svou ženou Sabinou se na společné vysněné cestě domluvili ke konci roku 2002. Jejich plán byl brázdit oceány na plachetnici „poháněné“ solárními panely a větrem a po souši se se přesouvat na kole nebo pěšky. Jako bonus si určili zdolání Koruny planety (nejvyšší vrcholky všech kontinentů). „Když jsme se vypravili zdolat nejvyšší vrcholky bez technické pomoci, mysleli jsme, že to zvládneme za čtyři roky,“ řekl občasný horský průvodce serveru Swissinfo.ch.
Expedice se ale vlivem špatného počasí a dalších nepředvídatelných událostí značně protáhla. Jednou z překážek byla i oprava jejich plachetnice „Panchamamy“ (v kečuánštině Matka Země), která se srazila s dopravní lodí. To dvojici na víc než rok upoutalo v Jižní Americe. Jak přiznávají, děti, natož tři, do té doby opravdu neplánovali. „Ale když jsme se v jižním Pacifiku srazili s tím kontejnerem a zůstali tam trčet, měli jsme spoustu času na dělání dětí,“ vzpomínal v rozhovoru dvaačtyřicetiletý otec.
Dvě děti v Chile, jedno na lodi První dítě, nyní pětiletá dcera Salina, se narodila v Chile. Ani těhotenství ale povoláním zdravotní sestru nezastavilo a dál po zemi jezdila na kole a šplhala po skalách. Až po narození o rok mladšího Andriho se vysokohorští nadšenci rozhodli, že je načase pokračovat v cestě. Následovala Austrálie, u jejíchž břehů ještě na palubě lodi před devíti měsíci přišel na svět nejmladší Noe. Starost o děti se projevila i na Sabinině roli v cestovatelském duu. Jednou z největších výzev pro ni tak byl manželův pokus o zdolání Mount Everestu. „Dario a já jsme byli spolu celých osm let a čekání na někoho, koho milujete, je opravdu těžké,“ vzkázala třiatřicetiletá matka z vesnice šerpů, kde se na několik týdnů usadila. Její muž nakonec vrchol nepokořil, ale vrátil se.
Od té doby, kdy opustili svoje rodné Švýcarsko, se dobrodruzi domů několikrát vrátili – aby rodině „ukázali děti“. A také kvůli malému Noemovi, kterému lékaři již dvakrát operovali ledviny.
Celá expedice má ale především ekologické poslání. „Shromažďujeme dobré příklady boje s klimatickými změnami a života v souladu s přírodou a chceme je šířit dál,“ řekl Schwörer v rozhovoru pro CNN. Společně tak navštěvují školy po celém světě, aby motivovali a inspirovali tisíce dětí.
Jejich současná návštěva Nepálu není totiž jen věcí dosažení vrcholu Everestu. Chtějí co nejvíce vyčistit zdejší přírodu od odpadků. Po návštěvě 47 zemí prý mají na kontě okolo 22 tun nasbíraného odpadu, jejž za sebou zanechávají hlavně turisté. Svou cestou chtějí dětem dokázat, že je možné procestovat svět jen díky vlastní síle a přírodním zdrojům. „Ale musíme respektovat přírodu,“ dodává Schwörer.
***
CESTA KOLEM SVĚTA S EKOLOGICKÝM POSLÁNÍM
Po ztroskotání plachetnice, na níž se manželé plavili, strávili přes dva roky v Jižní Americe, kde Sabina porodila dceru Salinu (5) a syna Andriho (3). Třetí, nyní devítiměsíční Noe se narodil na palubě lodi u australských břehů.