Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cesta z Česka nemusí v 21. století nic znamenat, řekl soud k vrácení pasu Rittigovi

Ivo Rittig získal zpět svůj pas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig získal zpět svůj pas. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Nic jiného než šikana, komentovala opětovné zatčení lobbisty Ivo Rittiga jeho advokátka Karolína Babáková. Jak uvedla pro server Lidovky.cz, pokud není důvod pro odebrání pasu, nelze očekávat, že by soud poslal Rittiga do vazby. Vrchní státní zastupitelství v Praze se ale obává, že opustí Česko a bude se trestnímu řízení vyhýbat.

Ivo Rittig a další čtyři obvinění v kauze jízdenky pro pražský dopravní podnik skončili v pátek ráno znovu v rukou policie. Městský soud v Praze totiž vyhověl jejich stížnosti a vrátil jim cestovní pasy. Pražští žalobci proto obratem nechali pětici mužů včetně Rittiga zadržet a podali návrh o jejich vzetí do vazby. Ještě odpoledne ale byli źpět na svobodě, protože soud návrh na jejich vzetí do vazby zamítl.

"Dnešní akce policie má zjevně šikanózní charakter, kdy se snaží dostat pana Rittiga a ostatní do vazby za každou cenu," brání Rittiga jeho advokátka Babáková.

Zásada zdrženlivosti

Server Lidovky.cz má usnesení městského soudu k dispozici (celé usnesení viz níže). Konstatuje se v něm, že dosavadní chování obviněných nenasvědčovalo tomu, že by se trestnímu řízení chtěli vyhýbat. Žalobci nedodali ani důkazy, že by se obvinění chystali utéct do zahraničí - to znamená, že by si například převáděli peníze do zahraničí, zřizovali si tam bankovní účty apod.

"Jedná se o osoby, které běžně z České republiky vycestovávají a následně se vracejí, konkrétně obviněný Rittig mimo ČR i bydlí. Lze tedy dovodit, že nebyla uplatněna z pohledu soudu prvního stupně zásada zdrženlivosti (přiměřenosti)," konstatoval Městský soud v Praze.

K TÉMATU:

"Nelze jednoznačně prozatím dovodit tu situaci, že v moderním světě v 21. století by pohyb osob po Evropě a následně i mimo ni vzbuzoval podezření na možnost cíleného opuštění České republiky, a to i bez přihlédnutí k vazbám a zázemí na území České republiky, na které všichni stěžovatelé poukazují," dodal soud.

Neposledně poukázal také na "časový odstup od spáchání tzv. 'zdrojového deliktu' obviněnými Martinem Dvořákem a spol., na který by jednání obviněných mělo navazovat".

"Původní rozhodnutí o uložení omezení vycestovat tedy nejen trpí mnoha procesními vadami (například nebylo vůbec odůvodněno), ale zejména bylo věcně nesprávné," vysvětluje po svém advokátka Babáková rozhodnutí městského soudu, díky kterému má Rittig svůj pas zpět. Odcestovat tak může opět například do Monaka, kde bydlí. 

ČTĚTE TAKÉ:

Vrchní žalobci jsou však k budoucímu chování pětice obviněných mnohem skeptičtější. Podle nich existují důvodné obavy, že se trestnímu řízení budou chtít vyhnout a zmizí proto ve světě. A to je důvod, proč muže zadrželi a chtějí tentokrát rovnou jejich vzetí do vazby. "Institut zákazu vycestování byl zrušen, takže já využívám znova svého oprávnění návrhu na vazbu, protože shledávám důvody na útěkovou vazbu," řekl serveru Lidovky.cz státní zástupce Adam Borgula. Soud ale jeho žádost o vazbu zamítl.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...