• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Bezdomovec. (Ilustrační foto)

Bezdomovec. (Ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

Čeští bezdomovci mají ve Vídni smůlu. Jsou z EU

Česko
  •   9:00
VÍDEŇ/PRAHA - Většina Čechů má ze členství v Evropské unii výhody. Najdou se však i lidé, kteří nad tím, že je Česká republika v Evropské unii, mohou jen hořce zaplakat. Řeč je o bezdomovcích, kteří si v posledních letech oblíbili rakouskou Vídeň.

V ulicích rakouského hlavního města jich jsou z nových členských zemí Evropské unie stovky a vídeňští radní se začali obávat, aby se Vídeň nestala bezdomoveckou metropolí pro celý východ Evropské unie. Bojují proti tomu tím, že bezdomovcům ze zemí Evropské unie vydali zákaz vstupu do veřejných nocleháren ve městě.

"Lidé, kteří v Rakousku žádají o azyl, mají svá práva, ale oni nemají žádná. A to pouze proto, že jsou ze států, které jsou v Evropské unii, a ne za jejími hranicemi," uvedla pro rakouský deník Die Presse Hedi Scheiner, která vede vídeňskou noclehárnu VinziBett. Ve své noclehárně poskytuje nocleh všem, bez ohledu na to, jaký mají pas. Ale jen díky tomu, že peníze na provoz získává z darů, a ne z městského rozpočtu jako většina jiných nocleháren.

Další ranou nejméně třem stovkám bezdomovců z Česka, Slovenska, Polska a Rumunska bylo nedávné uzavření a rekonstrukce vídeňského nádraží Südbahnhof, na kterém v zimě tradičně hledali útočiště. Desítky z nich vyhnala policie před několika dny i z posluchárny vídeňské univerzity, kterou okupovali společně se studenty, protestujícími proti špatnému stavu rakouského školství.

Při nejtvrdší vlně mrazů před Vánocemi vytvořila vídeňská Caritas pro bezdomovce z nových zemí unie alespoň provizorní přístřeší, aby neumírali na ulicích.

Magistrát svůj tvrdý postup hájí. "Nevpouštíme tyto cizince do našich nocleháren, protože takové jsou předpisy. Nemůžeme dopustit, aby se do Vídně sjížděli bezdomovci z celé Evropy," citovala polská Gazeta Wyborcza z reakce Tanji Wesehlé, která má na vídeňské radnici na starosti sociální věci. Občané zemí EU kromě toho, že nemají právo na nocleh ve veřejných ubytovnách, mají zakázaný přístup k sociálním programům pro lidi na okraji společnosti. Nemají žádná práva. A to pouze proto, že jsou ze států unie.

Autor: Luboš Palata Lidové noviny