1. října 2017 14:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští europoslanci: Zásah policie při katalánském referendu je odsouzeníhodný

Vedení Barcelony požádalo kvůli katalánskému referendu o nezávislosti o... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedení Barcelony požádalo kvůli katalánskému referendu o nezávislosti o... | foto: Reuters

PRAHA Čeští europoslanci kritizují zásahy španělské policie proti voličům v katalánském referendu o nezávislosti. Postup policistů, kteří použili i gumové projektily, je podle nich brutální a věc by si zasloužila odsouzení ze strany Evropské komise.

Celý incident navíc posílí katalánské separatisty, shodli se v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce Pavel Svoboda (KDU-ČSL), Kateřina Konečná (KSČM) a Stanislav Polčák (STAN, zvolen za TOP 09).

„Španělská vláda se střílí do vlastní nohy. Tím, že použije brutální metody, byť k podpoře současného stavu jejich ústavních zásad, tak to přehání,“ řekl Svoboda. Podle něj se ukazuje, že problémy s demokracií nejsou jen v Maďarsku nebo v Polsku. „Teď se k tomu asi přidává Španělsko. Tohle je něco, co má k řádnému fungování demokracie trošku daleko,“ řekl.

Policie na stoupence katalánského referenda v Barceloně střílela gumové...
Vedení Barcelony požádalo kvůli katalánskému referendu o nezávislosti o...

Také Polčák vidí postup španělské policie jako počínání „za hranou“. „Není možné proti voličům, kteří nesou volební lístek, střílet gumové projektily. Mně to připomíná obrázky z Ruska, to snad nejsou obrázky ze Španělska roku 2017,“ řekl. Reakce španělské policie je podle něj přehnaná a měla by ji odsoudit Evropská komise.

Konečná: Kde je odsouzení od Macrona či Merkelové?

S tím souhlasí i Konečná a předpokládá, že odsuzující postoj přijme i Evropský parlament na své nadcházející plenární schůzi. Vyjádřila přitom překvapení, že dosud nezaznělo odsouzení událostí od německé kancléřky Angely Merkelové nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Konečná rovněž uvedla, že postup španělské vlády je velmi krátkozraký. „Jediným výsledkem bude obrovská naštvanost extremistických skupin,“ řekla.

S tím souhlasí i Svoboda. „Obávám se, že tím nažene nerozhodnuté voliče ještě do náručí těch separatistů. Lidi, kteří by normálně váhali, možná nepřišli k volbám,“ řekl.

Události v Katalánsku odsoudil i bývalý prezident Václav Klaus. „Považujeme za nepřijatelné, aby kterákoliv vláda zneužívala ozbrojené síly, násilí a represe k potlačení těch, kteří chtějí svobodně vyjádřit svůj názor,“ uvedl ve společném tiskovém prohlášení se svými spolupracovníky a vyzval Evropskou komisi, aby násilnosti odsoudila.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz