Informuje o tom server iDnes.cz.
Snímek zachycuje atmosféru květnových dnů roku 1945. Podle historiků jde o cenný materiál, který vypovídá o temné kapitole českého protinacistického odboje.
Dokument natáčel Chmelíček nejprve z okna svého bytu. Gardisté na něm vedou Němce Kladenskou ulicí na Bořislavce, stavějí je k příkopu a střílejí. Smrtelně nebo těžce zraněným německým civilistům pak Češi přejíždějí přes hlavu nákladním autem.
Rodina držela film celé roky v přísné tajnosti. Úřady sice věděly, že
brutální vraždění Němců kdosi natáčel, vypátrat se jim ho ale nepodařilo. Bezvýsledné byly i výzvy, aby se amatérský kameraman přihlásil. "Tatínek se obával, že by mu film o zvěrstvech českých gardistů zabavili. Ty záběry totiž ukazovaly Pražské povstání v naprosto odlišném světle než tehdejší oficiální propaganda," řekla MfD Helena Dvořáčková.
Odborníci poukazují na to, že květnové události roku 1945 je třeba vnímat v souvislostech. "Samozřejmě, že vraždění německých civilistů je naprosto neomluvitelné. Uvědomme si ale, jakých bestialit se při Pražském povstání na Češích dopouštěly zfanatizované jednotky Waffen-SS či Hitlerjugend," řekl MfD Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu.
Příslušníci SS zajali například dva české důstojníky-vyjednavače a přejeli jim tankem hlavy. V krutostech se vyžívali zejména mladíci z Hitlerjugend: zajatým civilistům vypichovali oči, podřezávali je, dělali si z nich v pouličních bojích živé štíty. A do sklepů, v nichž se lidé skrývali, házeli esesáci granáty.
Historici upozorňují, že na lynčování Němců se často podíleli Češi, kteří s nacisty kolaborovali. Mnohdy tak promyšleně likvidovali nepohodlné svědky svého udavačství.
Povstáním, které v hlavním městě začalo 5. května 1945, vyvrcholily
nepokoje, jež propukly na sklonku druhé světové války na mnoha místech tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Do bojů v Praze se první květnový týden zapojilo asi 30.000 lidí, 1698 jich zahynulo.
5. května 2010 9:46
PRAHA -
Amatérský filmař Jiří Chmelíček zachytil během na konci druhé světové války brutální popravu 42 Němců v civilu. Rodina unikátní snímek o řádění revolučních gard dlouho ukrývala,
po 65 letech se jej ale rozhodla zveřejnit. V dokumentu Zabíjení po Česku film poprvé ve čtvrtek ve 20:00 uvede ČT2.