Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští investoři se probouzejí

Česko

V aukcích je budoucnost prodeje tuzemských nemovitostí. Příští rok vzroste zájem až o polovinu.

PRAHA Aktivita českých investorů na tuzemském trhu s nemovitostmi začíná rychle růst. Za poslední tři měsíce letošního roku se v aukcích zvýšila poptávka po akvizicích nemovitostí meziročně o více než 30 procent. Příští rok by měl zájem o nemovitosti nakupované v aukcích vzrůst až o polovinu.

„Pokud bychom měli mluvit o celé České republice, pak se v našem portfoliu na trhu pohybují investoři s vlastními prostředky v celkové hodnotě převyšující jednu miliardu korun,“ řekl Jan Sachr, projektový manažer aukční síně Naxos. Podle něj by rádi tyto investice umístili do menších komerčních nemovitostí v hodnotách do 20 milionů korun.

Společnost Naxos zaznamenala také nárůst podílu českých investorů na tuzemských transakcích, u nichž se ceny pohybují v několika desítkách milionů korun. Jde o zhruba 80 procent. Zbylá procenta tvoří převážně Asiati a Rusové, kteří preferuji spíše komerční nemovitosti kombinující výrobu, skladování i ubytování. Asiati se v poslední době orientují na menší rezidenční objekty.

„U všech investorských skupin evidujeme poptávku, kdy jednotlivá investice zpravidla nepřesáhne 30 milionů korun. V úrovni 30 až 50 milionů už počet zájemců mírně klesá a nad 50 milionů evidujeme výraznější poptávku až v posledních několika týdnech,“ uvedl obchodní ředitel a člen představenstva aukční síně Naxos Libor Nevšímal. Podle Tomáše Dudy, ředitele realitní kanceláře Professionals, se na český trh pomalu vracejí také investoři z Velké Británie a Irska. „Pokles cen nemovitostí je pro ně zajímavý. Nyní začínají sondovat český trh a zjišťují, co se tu teď děje a zda by pro ně koupě nemovitostí nebyla atraktivní,“ dodal Duda.

Odborníci se shodují, že momentálně největší zájem je o komerční nemovitosti, které okamžitě generují výnos, nepotřebují zásadní investice, údržbu a mají kvalitní strukturu nájemníků. Podle Nevšímala jsou to budovy s návratností investic osm a více procent za rok. Probouzí se také zájem o rezidenční objekty, kde bývá návratnost zpravidla kolem pěti procent. „Naopak stále ještě stagnuje poptávka u pozemků s územním rozhodnutím a s hotovým projektem, určených pro výstavbu kombinovaných objektů zahrnujících byty a zároveň komerční prostory,“ dodal Nevšímal. Odborníci soudí, že k oživení této části trhu by přispěly výrazněji jedině nižší ceny.

Budoucnost? Aukce realit O zvyšujícím se zájmu nákupů přes aukce svědčí i připravovaná aukce na polovinu letošního prosince. Pořadatelé, realitní kancelář Professionals a aukční a realitní agentura Gavlas, připravili zhruba 40 nemovitostí z deseti rezidenčních developerských projektů. Vyvolávací ceny budou v některých případech až o 60 procent nižší oproti prodejním nabídkám developerů. „Prozatím uvažujeme o nových developerských projektech, ale nevylučujeme, že bychom aukci v budoucnosti rozšířili i o starší byty,“ řekl ředitel Gavlasu Ivo Gavlas, podle něhož vše závisí na tom, zda budou developeři projevovat zájem o tento prodejní nástroj. „Aukce realit jsou v zahraničí běžným způsobem prodeje, jehož prostřednictvím se realizuje značná část obchodů,“ uzavírá Tomáš Duda s tím, že v Česku jde prozatím o neobvyklou aktivitu.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...