Průvod vyrazil z nádvoří Martinického paláce, kam se po zazpívání Masarykovy oblíbené písně zase vrátil. Bylo v něm několik skupin v českých krojích a s kapelou. Každá z nich hrála nějakou českou lidovou píseň, některé také tančily. Za nimi šlo vždy několik desítek krajanů bez krojů.
Do Prahy přijeli z USA, Ukrajiny, Srbska, Slovinska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Polska, Německa a Maďarska. V Martinickém paláci zahraniční Češi od 17. září představovali své folklorní, taneční, pěvecké a hudební soubory. Na přehlídku se jich přijelo představit 19, celkem asi na 560 krajanů, což je dvakrát víc než loni.
Novinkou letošního ročníku je spolupráce se Středočeským krajem. Krajané se v pátek projeli historickým vlakem po středních Čechách. Festival organizuje občanské sdružení Sedm paprsků a Folklorní sdružení ČR ve spolupráci se senátní komisí pro krajany žijící v zahraničí.
"Doma mluvíme rusky, ukrajinsky a mezi sebou někdy i česky," řekla ČTK Tatjana Stucová, která do Prahy přijela s kyjevským souborem Vyšehrad, jenž za umělecký dojem v pěvecké soutěží získal třetí místo. Čeština v praktickém životě příliš nekvete ani mezi bosenskými Čechy. "U nás je spousta smíšených manželství," vysvětlil srbsky Milan Janjič z Prijedoru.