Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští lvi rozdáni. No a co?

Česko

Letošní ročník Českých lvů byl ve většině ohledů katastrofální. Namísto toho, který snímek vyhrál jaké ocenění, bychom se měli ptát, jak tuzemské výroční filmové ceny reformovat, když ne rovnou zrušit.

Sobotní udílení Českých lvů opět potvrdilo fakt, který je lidem obeznámeným s domácí kinematografií dávno jasný: naše výroční filmové ceny jsou nerelevantní, akademie, jež je uděluje, je nekompetentní a „slavnostní“ provedení v pražské Lucerně bývá tristní. Akademie přihazovala nominace vidlemi Letošní ročník byl špatně už od samého začátku, tedy od nominací. Český film v roce 2009 překonal početní laťku - a tak se zřejmě rozhodli „pochlapit“ i akademici. Z rekordních čtyřiatřiceti celovečerních snímků, které u nás loni vznikly, dokázali na ocenění navrhnout pouhých šest. Tři z toho - Protektor, 3 sezóny v pekle a Kawasakiho růže - navíc patřily do kategorie nepřehlédnutelných a mediálně nejvíc propíraných, pročež jim akademici přihazovali nominace vidlemi, i když třeba jen zahlédli jejich plakát z tramvaje. Není ani tak důležité, jaké nominace si tyto tři tituly zasloužily, a jaké ne, jako to, že jiné filmy si nominace, a možná dokonce Českého lva v určitých kategoriích zasloužily také. K nejfatálnějším opominutím patří satira Muži v říji, mozaikovití Zoufalci a road movie Dvojka: všechny snímky mohly být nominované za scénář, režii a mužské i ženské role. Dlouhodobé problémy s Českými lvy pak spočívají ve složení akademie, absenci animovaných filmů (dokumentární snímky byly po mnohaletém nátlaku milostivě připuštěny teprve loni), nepraktickém způsobu hlasování či totalitářských stanovách.

Jestliže se letos Čeští lvi diskvalifikovali už nominacemi, dílo zkázy dokonali udílením. Ceremonie se po nebývale povedeném loňském ročníku topila ve vlnách provinční upachtěnosti nebo rovnou čistého zoufalství. Moderátor Bolek Polívka trousil bodré opilecké vtipy (Věčná otázka zní: byl skutečně opilý, nebo to jen hrál? A není to jedno?), jeho parťák Pavel Liška zase stavěl humor na podřízené roli a na faktu, že nedokáže dát dohromady jedinou větu.

Mnohé „výkony“ moderátorské dvojice byly jednoduše ostudné. Patří na udílení cen, které by měly být prestižní, třeba slovní hříčka „po Lucce - poluce“? Sluší se urážet čerstvého laureáta Oskarssona tím, že se mu komolí jméno na „Ogarsson“? A proč Polívkovi někdo neřekne, že oceněným se do řeči neskáče? Nejlepší řešení: poděkovat a bleskově se klidit Aspoň trochu vtipné byly trikové mezihry spočívající v tom, že se Polívka s Liškou naklíčovali do scén ze známých českých filmů, i když i tady šlo spíš o náhodné trefy. Liškův výstup ve „sprchovém“ výstupu z Kolji přeplněnou Lucernu po právu rozesmál, ale když tentýž herec vydával zvuky ve výjevu z Pelíšků, dala se trapnost krájet.

Za mnoho věcí však moderátoři nemohli. Co třeba katastrofální hudební vložka uskupení Kašpárek v rohlíku, která hraničila se zneužíváním dětí? Koho zajímá bizarní kategorie „nejlepší žijící herec a herečka podle portálu www.ceskylev. cz“? Nevkusem sršela všude zdůrazňovaná přítomnost sponzorů včetně točení „kolem štěstí“ - chyběl jen Béda Trávníček. A na samotné dno ostudy dosáhla kategorie „nejlepší filmová hláška“. Co do ocenění se překvapení nekonala -snad s výjimkou Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli pro Kryštofa Hádka ze 3 sezón v pekle. Většinu sošek si odnesl Protektor. Nejlepším dokumentem byl po zásluze vyhlášen film Zapomenuté transporty do Polska Lukáše Přibyla, nejlepším audiovizuálním počinem roku se stalo souhrnné vydání dokumentů Jana Špáty na DVD, o něž se zasloužila jeho rodina a producent Richard Němec.

Trapnost programu, který v jednom okamžiku nabral až jedenáct minut zpoždění, jen podtrhovala důstojnost některých oceněných i předávajících. Magda Vášáryová uvedla cenu diváků jako opravdová dáma a ovládla pódium silou osobnosti, která moderátorům tak citelně chyběla. Krásný projev měl šestaosmdesátiletý Ladislav Chudík. S pokorou svou cenu přijal Lukáš Přibyl, který s buldočí vytrvalostí a lvím odhodláním shromáždil výpovědi někdejších vězňů koncentračních táborů, ale prohlásil se za pouhého prostředníka. Nelehkou roli zvládli Eva Zaoralová s Jiřím Bartoškou, kteří předávali Českého lva za zvuk, a Helena Třeštíková s Olgou Sommerovou, jež měly pod patronátem dokumentární film. (Večer sjednocoval motiv filmových dvojic, který se takto promítal do osob předávajících.) Formace Midi lidi sošku za nejlepší hudbu (Protektor) odebrali za daných okolností nejlepším možným způsobem - bleskově poděkovali a vyklidili prostor.

Právě důstojnost je to, oč by upachtění Čeští lvi měli začít usilovat nejdřív, pokud se akademie nechce rovnou rozpustit. Pak by snad časem mohli dosáhnout i nějaké relevance a prestiže.

***

Český lev 2009

Kompletní výsledky

Nejlepší film: Protektor

Nejlepší režie:

Marek Najbrt (Protektor)

Nejlepší scénář:

Robert Geisler, Benjamin Tuček,

Marek Najbrt (Protektor)

Mužský herecký výkon

v hlavní roli:

Kryštof Hádek (3 sezóny v pekle)

Ženský herecký výkon

v hlavní roli:

Jana Plodková (Protektor)

Mužský herecký výkon ve

vedlejší roli:

Ladislav Chudík (Kawasakiho růže)

Ženský herecký výkon ve

vedlejší roli:

Daniela Kolářová (Kawasakiho růže)

Nejlepší dokument:

Zapomenuté transporty do Polska

(režie Lukáš Přibyl)

Nejlepší kamera:

Carl Oskarsson (3 sezóny v pekle)

Nejlepší hudba:

Midi Lidi (Protektor)

Nejlepší střih:

Pavel Hrdlička (Protektor)

Nejlepší zvuk:

Pavel Rejholec a Jakub Čech

(3 sezóny v pekle)

Nejlepší výtvarný počin:

Jiří Barta (Na půdě aneb Kdo má

dneska narozeniny?)

Divácky nejúspěšnější film:

Líbáš jako bůh

Cena filmových kritiků -

hraný film:

Protektor

Cena filmových kritiků -

dokumentární film:

Zapomenuté transporty do Polska

Nejlepší filmový plakát:

Protektor (Aleš Najbrt)

Nejlepší zahraniční film:

Milionář z chatrče

Cena filmového portálu

Kinobox: Protektor

Dlouholetý umělecký přínos

českému filmu:

Jana Brejchová

Cena za nejčastěji legálně

stahovaný film z internetu:

Sněženky a machři po 25 letech

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!