18. března 2017 12:44, aktualizováno  13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Byl to nejen můj šéf, ale i duchovní přítel, napsal o Vlkovi ministr Herman

Daniel Herman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Herman | foto: Lidové noviny

PRAHA Zesnulý kardinál Miloslav Vlk přesáhl svoji dobu a dokázal převést církev z prostředí totality do svobodné společnosti. Sdělil to ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Další politici označili zesnulého kardinála za statečného muže a poděkovali mu za celoživotní práci. Kardinál Vlk v zemřel v sobotu ve věku 84 let.

„Patřil a vždycky bude patřit k největším osobnostem, s nimiž jsem měl tu čest se znát,“ řekl Herman, který byl v první polovině 90. let Vlkovým sekretářem. „Dokázal převést církev z prostředí totality do svobodné společnosti. Dokázal pevně stát za svým přesvědčením a nedělat kompromisy, které by mu svědomí vyčítalo,“ uvedl Herman.

Premiér Sobotka přijal zprávu o úmrtí kardinála Vlka s lítostí. Odešel respektovaný člověk, který se nebál chovat podle svého svědomí, uvedl.

Informaci o Vlkově úmrtí přijal Herman s pocitem, jako by mu odešel otec, uvedl. „Byl to nejen můj šéf, ale i velký duchovní přítel. Měl jsem ho velmi rád,“ řekl Herman.

18.března 2017 v 12:07, příspěvek archivován: 18.března 2017 v 12:51

Kardinál Vlk překročil práh Věčnosti. Odešel můj velký duchovní přítel. Velmi si vážím toho, že jsem měl tu čest být jeho spolupracovníkem.

„Vzdejme čest statečnému muži, který žil čestně a v pravdě, které věřil,“ uvedl na Twitteru předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

18.března 2017 v 11:12, příspěvek archivován: 18.března 2017 v 12:48

R.I.P. Miloslav kardinál Vlk..Vzdejme čest statečnému muži,který žil čestně a v pravdě,které věřil. https://t.co/6lbnvfuyf4

S úctou bude na kardinála Vlka vzpomínat předseda ODS Petr Fiala. „V čele s ním se církev vyrovnávala s následky komunistické diktatury a hledala místo v demokratické společnosti,“ napsal Fiala na Twitteru.

18.března 2017 v 11:42, příspěvek archivován: 18.března 2017 v 12:52

Vzpomínám s úctou na kard. Vlka. V čele s ním se církev vyrovnávala s následky kom. diktat. a hledala místo v dem. společn. Nelehký úkol.

Podle mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka ve Vlkovi odešel člověk hluboké víry a pevných, nekompromisních názorů. Za velice smutnou označil zprávu o Vlkově skonu vicepremiér Andrej Babiš (ANO). „Byl to statečný zásadový chlap a velice jsem si ho vážil,“ řekl Babiš. Dodal, že Vlk v něm při setkáních vzbuzoval respekt a úctu.

Místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka na svém Twitteru Vlkovi poděkoval celoživotní práci. „Upřímné pán Bůh zaplať za celoživotní práci a příklad Otče kardinále Vlku,“ napsal Jurečka.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz