14. listopadu 2012 7:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští politici zbytečně vyhazují zkušené úředníky, zlobí se Brusel

Prezident Evropské komise José Manuel Barroso | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Evropské komise José Manuel Barroso | foto: Reuters

PRAHA Čeští politici se snaží ovládat státní správu a ta proto nefunguje tak, jak by měla. Uvedla to Evropská komise v dokumentu, který má k dispozici Český rozhlas. Brusel kritizuje především obvyklou praxi, kdy nová vláda po volbách nahradí velké počty úředníků svými lidmi.

Česko prý kvůli tomu přichází o miliardy dotací z evropských fondů.

Dokument obsahuje vedle stížností také doporučení, jak peníze z evropských fondů lépe využívat. Brusel upozorňuje, že kvůli vlivu politiků na státní správu a neustálým změnám vydrží na úřadech jen málokdy kvalitní lidé, kteří by složité čerpání z evropských fondů zvládli. "Když tyto lidi vyměníte, musíte pak začít úplně od nuly," řekl Českému rozhlasu eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Evropské komise čeští politici neustálými výměnami úředníků poškozují hospodářský růst i konkurenceschopnost. "Je potřeba více stability, není dobré zbavovat se úředníků, kteří mají znalosti a zkušenosti," dodal Hahn.

Kvůli chybám a podvodům v čerpání dotací letos Brusel přísun peněz do České republiky na několik měsíců pozastavil. Podle Hahna si vláda teprve poté uvědomila, že může přijít o desítky miliard korun, a začala pracovat na nápravě. "Se změnami jsme zatím spokojeni. Vláda dělá to, o co jsme ji požádali. Ale samozřejmě teprve v příštích měsících vyhodnotíme, jestli to vše také funguje v praxi," uvedl.

Lidovky.cz, ČTK