Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Radar v Česku? 'I rezavá loď z USA má smysl, aby se neopakoval rok 1968'

Česko

  19:30
PRAHA - Návrh na obnovu projektu protiraketové obrany v Česku opět rozdělil politickou scénu. Je to naprostý nesmysl, tvrdí Pavel Kováčik (KSČM). Naopak František Laudát (TOP 09) by uvítal, kdyby USA poslali i rezavou loď. Server Lidovky.cz se zeptal poslanců, jaké je jejich stanovisko k návrhu amerického senátora Johna McCaina v souvislosti s obsazením Krymu Ruskem.
Vojenský radar - ilustrační foto

Vojenský radar - ilustrační foto foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

"Restartujte systém protiraketové obrany v České republice a Polsku, který Obama zrušil, aby uklidnil (ruského prezidenta Vladimira) Putina," řekl v pondělí arizonský senátor John McCain v pořadu americké zpravodajské televize Fox News. McCain prohlásil, že ruské obsazení Krymu předpovídal, a dodal, že nyní má starosti o východní Ukrajinu, vzhledem k tomu, jakých Putin zatím dosáhl "úspěchů".

Server Lidovky.cz zjišťoval, co si o McCainováých návrzích myslí čeští politici.

František Laudát.

František Laudát, místopředseda poslaneckého klubu TOP 09
Ještě předtím, než ten návrh hodil Obama pod stůl, jsem hlasoval pro radar a názor jsem v tom nezměnil. Není to o tom, abychom se stali terčem útoku, nebo abychom zbrojili. Jde o to, aby tady bylo jakékoli americké vojenské zařízení,byť rezavá loď na Orlíku. Potom budeme mít jednu z nejvyšších garancí, že sem nikdo na naše území nepůjde a nebude se opakovat rok 1968, nebo 1938. A je to obecné, nemusí to teď platit jen o Rusku. Jen mě překvapuje, jak tehdy pan Zaorálek proti radaru křičel a dnes je zase militantně proti Rusku.

Pavel Kováčik

Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM
Myslím, že to je naprostý nesmysl. Občané už jednou jasně odmítli radar v Brdech. My bychom s tím určitě nesouhlasili.

Jan Bartošek.

Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny (KDU-ČSL)
Domnívám se, ze návrh republikánského senátora a jestřába americké zahraniční politiky Johna McCaina je cílen spíše na americké publikum. Ostatně byl to americký prezident Barack Obama, který se právě v Praze vzdal amerického radaru v Čechách ve prospěch resetu americko-ruských vztahů. Co se týče samotného nápadu, tak si myslím, že je potřeba věci spíše uklidňovat než eskalovat.

Prezident Zeman k radaru:

"Pan prezident byl odpůrcem tohoto projektu, pokládal ho za neefektivní. A na tomto stanovisku se nic nezměnilo," vzkázal Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Roman Sklenák

Roman Sklenák, předseda poslaneckého klubu ČSSD
Já k tomu v tuto chvíli nemám nemám co říct. Ten návrh jsem zaznamenal, ale nepřemýšlel jsem o tom a nemluvili jsme o tom ani na jednání klubu. Myslím, že to byla spíš úvaha, nebo nápad, než jasný návrh, takže to v tuto chvíli není ani aktuální. Aby se to případně realizovalo, musela by se ujít ještě dlouhá cesta.

Radim Fiala

Radim Fiala, předseda poslaneckého klubu Úsvit
Výrokem pana senátora jsem překvapen. V době jednání o radaru v Brdech jsem byl ujišťován, že jde o reakci na íránský raketový a jaderný program. Jestli je to jinak, pak jednání tehdy vedená mezi vládou USA a ČR byla neupřimná a lhalo se. Současnou situaci na Ukrajině považuji za důvod pro revizi koncepce budování Armády ČR a obrany země. Případné zapojení spojeneckých jednotek a systémů je přirozené. Nemůže ale vycházet z okamžitých nápadů senátora USA jak naštvat Rusko. Chceme být v rámci NATO spojenci, ale nemůžeme, být poskoci a blbci, kterým lžou a které manipulují jak potřebují.

Šéf diplomacie Zaorálek k radaru:

"Takový systém (protiraketový štít) nic na současné situaci nezmění. Naše bezpečnost dnes navíc ohrožena není," sdělil ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Zbyněk Satnjura

Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS
Musíme vědět, jestli to je vážný návrh, nebo je to jen názor, i když známého a uznávaného senátora. My jsme o to vždycky stáli, ale musí být zájem na vládní úrovni. Víc to komentovat v tuto chvíli nemůžu.

Jaroslava Jermanová

Jaroslava Jermanová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny (ANO 2011)
Chápu tuto reakci vyvolanou situací na Ukrajině, ale teď k tomu nedokážu zaujmout stanovisko, nejsem ani odborník na zahraniční záležitosti. Osobně to vnímám jako prohlášení pana senátora a nic víc. Otázka je, co z toho bude dál. Teď můžu jenom říct, že to beru na vědomí, tečka.

Protiraketový deštník

Systém protiraketové obrany, který před lety USA plánovaly zavést v Česku a v Polsku, měl podle tehdejších tvrzení sloužit k obraně západní Evropy a hlavně USA před případným útokem mezikontinentální rakety z nepřátelských zemí, jako je pro Američany Írán. Rusko s jeho zřízením ostře nesouhlasilo. Nápad vznikl za vlády Obamova předchůdce George Bushe.

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...