30. září 2017 12:18, aktualizováno  19:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Unikátní ponor. Čeští potápěči se jako první dostali k vraku rakousko-uherské ponorky

Potápěč (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potápěč (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA/VLORA Českým potápěčům se v Albánii zřejmě podařilo jako prvním potopit k vraku rakousko-uherské ponorky U16. Zda se opravdu jedná o zmíněnou ponorku, by měl potvrdit další ponor. Informovali o tom zástupci Czech Diving Teamu, kteří se k vraku potápěli.

Ponorka se potopila za nejasných okolností 16. října 1916. Pravděpodobně se tak stalo po střetnutí s italským torpédoborcem Nembo, po kterém ponorku tzv. taranoval italský parník Bormida.

Czech Diving Team je složen z potápěčů, historiků a dokumentaristů. Poprvé se k vraku, který leží v hloubce asi 60 metrů pod hladinou Jónského moře, ponořili v pátek. Nafotili jej, nafilmovali a změřili. Svá zjištění následně porovnávali s plány, které nalezli v archivu, a s historickými fotografiemi a shodli se, že je to hledaná ponorka U16. Kromě ní zřejmě narazili také na vrak italského torpédoborce Nembo. Vše by měl potvrdit ještě druhý kontrolní ponor. „Dvě plavidla tam ale určitě jsou,“ řekl jeden z členů výpravy.

Samotné expedici předcházelo dlouhé vyjednávání s albánskou stranou. Ta nakonec českým potápěčům vyšla vstříc a poskytla mu souřadnice vraku. Zástupce Pobřežní agentury pak byl s českým týmem přítomen například i při porovnávání plánů plavidla se skutečnostmi, které zjistili pod vodou.

Českým potápěčům z Czech Diving Teamu se v Albánii zřejmě podařilo jako prvním...
Českým potápěčům z Czech Diving Teamu se v Albánii zřejmě podařilo jako prvním...

Ponorka označená jako U16 byla postavena v roce 1915. Byla určena k ochraně hranic mocnářství a napadání nepřátelských lodí, které se k ní přiblížily. Do služby rakousko-uherské armády byla předána 6. října 1915. Následujícího roku byla dvakrát neúspěšně napadena francouzským torpédoborcem. Osudný byl pro ní střet s italskými loděmi v říjnu 1916, kdy ponorka nejdříve potopila loď Nembo, následně ji zřejmě poslal ke dnu parník Bormida.

Czech Diving Team se v minulosti podílel na řadě expedic. Zabývá se pátráním po potopených lodí spojených s českou historií.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz