František Štěpánek má na pětiletý výzkum k dispozici 1,64 milionu eur. „Zhruba polovina rozpočtu je určena na přístrojové vybavení. Zbytek použijeme na mzdy či odměny pro postdoktorandské pracovníky, doktorandy i studenty magisterského studia, kteří se na projektu podílejí, dále na nákup materiálu pro běžný provoz v laboratoři a na cestovní náklady spojené s účastí na konferencích,“ říká František Štěpánek.
Granty ERC jsou přenosné se jménem žadatele. Když docent Štěpánek žádost podával, působil ještě na Imperial College v Londýně. Pak se ale rozhodl vrátit se s rodinou do Česka a pomocí grantu založil novou Laboratoř chemické robotiky na pražské VŠCHT.
Pokud by český odborník peníze z ERC nezískal, podle svých slov by se výzkumu chemických robotů sice věnoval, ale situace by byla složitější. „Musel bych peníze shánět z menších grantů zaměřených na dílčí témata - na syntézu silikových částic, na syntézu lipozomů, na řízené vylučování molekul atd. - a výzkum by pak byl ovlivněn tím, které granty se podařilo získat, protože nikdy neuspějete se všemi žádostmi,“ podotýká František Štěpánek.
Hlavní výhoda evropského grantu podle něj spočívá v tom, že umožňuje naplánovat na pět let dopředu široce definovaný výzkumný projekt včetně poměrně rizikových částí, aniž by byla ohrožena kontinuita projektu a celého týmu.
„ERC je totiž z principu zaměřená na výzkumy typu high risk -high gain, tedy na projekty s nejistým výsledkem, které ale v případě, že se podaří, mohou pro lidstvo znamenat velký technický pokrok,“ vysvětluje František Štěpánek. „Úspěch projektu ovšem závisí nejen na poskytnutých financích, ale především na pracovitosti a tvořivosti výzkumníků a studentů z mého týmu,“ dodává.
Cílem pětiletého projektu je zvládnout základní výrobu chemických robotů včetně jejich součástí a otestovat, že v principu fungují. Na výsledky pak navážou další projekty, třeba i ve spolupráci s průmyslovými partnery, zaměřené na jednotlivé aplikace: na doručování léčiv, diagnostiku, čisticí prostředky a podobně. „V rámci projektu CHOBOTIX vzniká takové podhoubí, ze kterého bychom pak mohli vyrazit dál,“ uzavírá český odborník.