Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští robotci za evropské peníze

Česko

Projekt CHOBOTIX financuje grant Evropské výzkumné rady (ERC). Tato instituce poskytuje peníze ve dvou kategoriích „startovacích“ a „pokročilých“ projektů. Docent František Štěpánek se vloni stal jediným Čechem, který uspěl se žádostí o startovací grant. V prvním kole se jich sešlo přes 9000 (z toho 88 z České republiky), peníze dostalo 299 uchazečů.

František Štěpánek má na pětiletý výzkum k dispozici 1,64 milionu eur. „Zhruba polovina rozpočtu je určena na přístrojové vybavení. Zbytek použijeme na mzdy či odměny pro postdoktorandské pracovníky, doktorandy i studenty magisterského studia, kteří se na projektu podílejí, dále na nákup materiálu pro běžný provoz v laboratoři a na cestovní náklady spojené s účastí na konferencích,“ říká František Štěpánek.

Granty ERC jsou přenosné se jménem žadatele. Když docent Štěpánek žádost podával, působil ještě na Imperial College v Londýně. Pak se ale rozhodl vrátit se s rodinou do Česka a pomocí grantu založil novou Laboratoř chemické robotiky na pražské VŠCHT.

Pokud by český odborník peníze z ERC nezískal, podle svých slov by se výzkumu chemických robotů sice věnoval, ale situace by byla složitější. „Musel bych peníze shánět z menších grantů zaměřených na dílčí témata - na syntézu silikových částic, na syntézu lipozomů, na řízené vylučování molekul atd. - a výzkum by pak byl ovlivněn tím, které granty se podařilo získat, protože nikdy neuspějete se všemi žádostmi,“ podotýká František Štěpánek.

Hlavní výhoda evropského grantu podle něj spočívá v tom, že umožňuje naplánovat na pět let dopředu široce definovaný výzkumný projekt včetně poměrně rizikových částí, aniž by byla ohrožena kontinuita projektu a celého týmu.

„ERC je totiž z principu zaměřená na výzkumy typu high risk -high gain, tedy na projekty s nejistým výsledkem, které ale v případě, že se podaří, mohou pro lidstvo znamenat velký technický pokrok,“ vysvětluje František Štěpánek. „Úspěch projektu ovšem závisí nejen na poskytnutých financích, ale především na pracovitosti a tvořivosti výzkumníků a studentů z mého týmu,“ dodává.

Cílem pětiletého projektu je zvládnout základní výrobu chemických robotů včetně jejich součástí a otestovat, že v principu fungují. Na výsledky pak navážou další projekty, třeba i ve spolupráci s průmyslovými partnery, zaměřené na jednotlivé aplikace: na doručování léčiv, diagnostiku, čisticí prostředky a podobně. „V rámci projektu CHOBOTIX vzniká takové podhoubí, ze kterého bychom pak mohli vyrazit dál,“ uzavírá český odborník.

Autor:

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...