Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čeští senioři v ohrožení, okrade je falešný vnuk stejně jako opravář

Česko

  18:00
PRAHA - Zloději a podvodníci mají nový cíl – seniory. Jen za devět měsíců letošního roku napočítali policisté 4946 lidí starších šedesáti let, kteří byli podvedeni, okradeni či oloupeni. Letošní čísla tak už atakují statistiku za celý loňský rok, kdy policisté evidovali 5650 takových případů.
Důchodce - ilustrační foto.

Důchodce - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle policie především dramaticky narůstá počet případů, kdy se

Deset nejčastěji používaných legend

Služby: podvodník se vydává za opraváře či technika. Opravuje za hotové.

Příjmy: po nabídnutí falešné výhodné akce (zájezd, lázeňský pobyt...) senior zaplatí zálohy.

Kamion: podvodník se vydává za vnuka dotyčného, kterému se rozbil kamion a potřebuje peníze na jeho opravu.

Deky: falešní prodejci dek. Seniora přemluví ke koupi a požádají ho o rozměnění. Tím zjistí, kde má peníze a okradou ho.

Příbuzní: podvodníci se vydávají za vnuky či vnučky, kteří potřebují finanční půjčku.

Dotaz: pachatelé přijdou s dotazem na cokoli. Senior je pustí do domu, kde je okraden.

Krádež: klasické okradení bez záminky.

Výkup: pachatelé přijdou vykupovat například kůži zvířat. Seniorovi zaplatí, on jim ukáže, kde má peníze a je okraden.

Prodej: pachatelé přicházejí například s levnými hrnci. nemají na vrácení, senior jim tím pádem ukáže, kde má peníze, a je okraden.

Voda: zloději žádají seniora o vodu s tím, že mají velkou žízeň. Ve chvíli, kdy důchodce odejde do kuchyně, je okraden.

podvodníci vydávají za rodinného příslušníka dotyčného seniora. "U takových podvodů jsme oproti loňsku zaznamenali až sedmdesátiprocentní nárůst," říká Jan Noga, ředitel úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.

Scénář při takových podvodech je téměř vždy stejný. Pachatelé si své postarší oběti nejdříve vytipují v telefonním seznamu. Volí především podle zastaralých křestních jmen, které se dnes už moc nepoužívají, jako je například Antonie, Hortenzie či Rozálie. Pachatel pak dotyčné zavolá, představí se třeba jako její vnuk a s vymyšleným dojemným příběhem prosí babičku o peníze. Ty si pak vyzvedne prostředník, který se starému člověku "prokáže" dopředu smluveným heslem. "Staří lidé jsou velmi důvěřiví. Vím o případu, kdy seniorovi zavolal jeho fiktivní vnuk s tím, že se mu rozbilo jeho BMW a nutně potřebuje peníze na jeho opravu. Ten starý muž mu peníze opravdu dal. Když ale následně zjišťoval, jestli mohlo jít skutečně o jeho vnuka, tak došel k tomu, že jeho vnuk ještě nemá řidičský průkaz," popisuje jeden ze smutných příběhů Noga.

Ale nejde jen o falešné blízké příbuzné. Policisté zpracovali celkem 25 takzvaných legend, které si podvodníci na staré lidi vymýšlejí, aby z nich vymámili peníze. Nejoblíbenějším trikem jsou předstírané služby. U seniora zazvoní například opravář kamen. Starý člověk ho v dobré vůli pustí dovnitř, fiktivní opravář se dá do práce, kamna jakoby spraví a poté od důchodce vyžaduje platbu v hotovosti. Ten zpravidla zaplatí.

Autor:
Témata: BMW

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!