Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští sympatizanti Nočních vlků objedou památníky ruských vojáků i bez Rusů

K Nočním vlkům se připojí také motorkáři z Česka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K Nočním vlkům se připojí také motorkáři z Česka. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Praha Čeští sympatizanti kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci uspořádají i letos jízdy po památnících, aby uctili památku ruských vojáků padlých za druhé světové války. Pieta bude letos kvůli opatřením souvisejícím s epidemií koronaviru bez Rusů, sdělil v pondělí poslanec Jaroslav Foldyna (dříve ČSSD, nyní za SPD).

Ministerstvo zahraničí nemá podle svého šéfa Tomáše Petříčka (ČSSD) informace, že by na akce Nočních vlků dorazili do Česka cizinci.

„V souvislosti s epidemiologickou situací a přijatými opatřeními není přechod hranic z takového důvodu možný,“ napsal v pondělí Petříček.

Podle Foldyny piety pořádají jednotlivé skupiny postupně podle míst, odkud pocházejí. „Určitě uspořádáme na motorkách šňůru po památnících,“ uvedl. Jízdy podle něj kopírují postup osvobozování tehdejšího Československa v květnu 1945. Příznivci Nočních vlků z Moravy tak mají jiný program než ti z Čech. Foldyna má informace o chystaných akcích například v Mladé Boleslavi, České Lípě či Děčíně.

Kontroverzní motorkářský klub, který je znám vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho odpůrci označují za extrémní nacionalisty a jejich jízdy Evropou za provokaci. Loni se členové klubu Noční vlci na své cestě do Berlína zastavili na Olšanských hřbitovech v Praze. Více než stovku ruských i českých motorkářů tam přišly podpořit další desítky příznivců. U brány na hřbitov pak na ně čekaly dvě desítky demonstrantů s vlajkami EU, USA a NATO.

Noční vlci pořádají jízdy Evropou do Berlína u příležitosti výročí konce druhé světové války už několik let. Některé země tyto výpravy považují za provokaci a hodnotí je jako bezpečnostní riziko. Vůdce spolku Alexandr Zaldostanov je na sankční listině Spojených států i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu.

Kvůli epidemii koronaviru je od druhé poloviny března omezen v Česku pohyb přes hranice. Spíše ve virtuální podobě se tak kvůli opatřením proti šíření nemoci bude konat většina akcí, které připomenou 75. výročí konce druhé světové války.

Do virtuálního prostředí přesunulo většinu svých plánovaných akcí i ruské velvyslanectví v Praze, které v minulých letech pořádalo 9. května recepce, na nichž pravidelně vystupoval s projevem český prezident Miloš Zeman. „Toto pro národy našich zemí významné výročí ruské zastupitelské úřady v Praze, Brně a Karlových Varech slaví ve virtuálním prostoru zveřejňováním na svých on-line platformách tematických fotografických dokumentárních výstav, videomateriálů, článků a rozhovorů a zároveň odkazů na on-line akce v Rusku a jiných zemích věnovaných výročí vítězství nad nacismem,“ uvedlo na dotaz novinářů velvyslanectví.

Ruští diplomaté připomínají výročí konce druhé světové války i pokládáním květin u památníků sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa. Velvyslanec Alexandr Zmejevskij se chystá položit věnec k pohřebišti rudoarmějců na Olšanských hřbitovech.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...