Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Čeští vědci otestovali švýcarskou protilátku na covid-19. Je účinná vůči všem hlavním mutacím koronaviru

Česko

  13:25
České Budějovice/Praha - Dvojitá protilátka, kterou nedávno úspěšně otestovali čeští vědci, je účinná vůči britské, jihoafrické i brazilské mutaci koronaviru. Studii o objevu ve čtvrtek zveřejnil prestižní časopis Nature.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Protilátku vyvinuli výzkumníci z biomedicínského výzkumného ústavu ve švýcarské Bellinzoně, vědci v Biologickém centru Akademie věd ČR mají na starost její testování. ČTK o studii za Biologické centrum informovala Daniela Procházková v tiskové zprávě. O zdárném otestování protilátky centrum informovalo už na sklonku ledna.

Další kousek do koronavirové skládačky? Vědci hledají lék na covid-19

Pro vývoj dvojité protilátky švýcarští vědci využili různé protilátky z krve pacientů, kteří prodělali covid-19. Přirozené protilátky se běžně využívají při léčbě nemoci, podle vědců ale jejich velkou slabinou je, že proti nim virus SARS-CoV-2 získává rychle odolnost. Vědci proto spojili dvě přirozené protilátky do jedné molekuly - takzvaná bispecifická protilátka díky tomu cílí na dvě různá místa současně, což brání viru uniknout i mutovat. V budoucnu by podle odborníků mohla nahradit drahou směs protilátek a pomoci i v chudších zemích světa.

„Víme, že naše protilátka funguje na všechny tři dominantní mutace viru - britskou, jihoafrickou i brazilskou. Na základě strukturních modelací lze předpokládat, že bude účinná i na další minoritní mutace,“ uvedl k aktuálnímu objevu výzkumník Daniel Růžek, který preklinickou studii vedl. To, že protilátka působí proti britské mutaci, bylo známé už v lednu. Podle vědce je nepravděpodobné, aby virus nově zmutoval na obou místech, kam nová protilátka míří, a současně dokázal být plně virulentní. Výzkumníci už také dříve uvedli, že protilátka může být využita jak pro léčbu nakažených lidí, tak i v podobě očkování.

Současná studie podle zástupců BC také zmiňuje, že se koronavirus vůči standardním monoklonálním protilátkám stal v laboratoři odolný během pouhých dvou dnů. Rychlost prý vědce překvapila. Proti dvojité protilátce však dosud zmutovat nedokázal.

Daniel Růžek už dříve ČTK řekl, že látka je připravena k zahájení klinických testů u lidí. Kdy do klinické studie zamíří, mimo jiné závisí i na jednání s investory.

Vědci pro testování využili speciálně upravené myši citlivé na infekci způsobenou SARS-CoV-2. Tato zvířata připravili výzkumníci v Českém centru pro fenogenomiku (CCP), které je součástí centra Biocev ve Vestci u Prahy.

Na výzkumu bispecifické protilátky kromě vědců ze Švýcarska a Česka spolupracují také odborníci ze Spojených států, Itálie a Švédska.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...