Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Čeští vědci: Vltava v Praze je čistší než horské říčky

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Vltava pod Prahou je méně znečištěna chemickými látkami než některé úseky horských potoků a říček, do nichž vypouštějí odpad menší městečka a obce. S touto překvapivou informací přicházejí vědci z Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického v jihočeských Vodňanech. Důvod je jednoduchý. Na dolních, širších úsecích řek se chemické látky ve vodě více rozředí. Nejhůře jsou na tom z hlediska chemického znečištění malé toky těsně pod čističkou odpadních vod.

I když takové úseky říček a potoků jsou na první pohled čisté, obsahují řadu druhů takzvaných civilizačních látek od nejrůznějších farmaceutik, kosmetických a čisticích přípravků až k pesticidům.

„Čistírny odpadních vod si totiž dokážou poradit pouze s biologickým znečištěním. Antikoncepční přípravky, antibiotika, zbytky parfémů a kosmetických přípravků a mnoho dalších druhů chemických látek nezachytí,“ řekl LN Tomáš Randák, který ve vodňanském ústavu vede oddělení vodní toxikologie a nemocí ryb.

I když se ale z domácností a podniků v milionové Praze dostane do řeky mnohonásobně více chemikálií než třeba v šumavských Volarech, v široké řece se chemikálie lépe naředí a nepůsobí v takové koncentraci jako právě v úzkém a mělkém potoce.

Pokračování na straně 4

Čeští vědci: Vltava v Praze je čistší než horské říčky

Dokončení ze strany 1

„Naše rozbory jednoznačně prokazují, že nejvíce zatíženy jsou v tomto směru skutečně úseky malých řek a potoků těsně pod čističkami,“ uvedl Randák. Koupání přímo pod čističkou, byť na některém horském potoce, by proto údajně v žádném případě nedoporučoval. „Navíc máme někdy podezření, že čističky sice stojí, ale jejich provozovatelé kvůli úspoře nákladů čas od času pustí do řeky odpad nepročištěný. To je ale jenom moje spekulace,“ uvedl Randák.

Chemické znečištění vodních toků začíná být přitom v civilizovaném světě stále větším problémem. Zatímco v Česku vyrostly za poslední desetiletí stovky moderních čističek odpadních vod a kvalita vody se kvůli zachycování různých průmyslových nečistot a biologických odpadů vizuálně velmi zlepšila, do řek se dostává stále více „neviditelných“ chemických sloučenin, vytvořených například pro potřeby farmacie, kosmetiky či chemického hnojení zemědělských ploch. „Řada z těchto chemikálií může přitom narušovat hormonální funkce organismů, včetně poruchy reprodukce. A toto nebezpečí se samozřejmě týká ryb i člověka,“ řekl ředitel Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Otomar Linhart. Některé cizorodé sloučeniny totiž podle něj nedokážou eliminovat ani nejmodernější technologie úprav pitné vody.

Autor: