Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští vysokoškoláci neumějí cizí jazyky

Většina vysokoškoláků má problémy s cizím jazykem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Většina vysokoškoláků má problémy s cizím jazykem. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Studenti českých vysokých škol nezvládají cizí jazyky. Nemohou proto jezdit na stáže do zahraničí. Jen čtyřicet procent studentů uvádí, že dokážou bez potíží přečíst odborný anglický text.

Jeho napsání by ale bylo problematické pro 80 procent z nich. Celých 40 procent studentů hodnotí své znalosti angličtiny a němčiny jako „základní“. Tyto údaje vyplývají ze studie, kterou zpracovalo Centrum pro studium vysokého školství.

Nedostatečná znalost cizích jazyků je hlavním důvodem, proč vysokoškoláci nechtějí jezdit na zahraniční stáže. Pro představu: studijní cestu do ciziny má zatím za sebou jen šest procent současných vysokoškoláků.

Slabá znalost cizích jazyků - to je „trauma“, které si s sebou vysokoškoláci nesou už ze základní a střední školy, kde dobří učitelé jazyků chybí ve velkém. Plnou aprobaci tu má například jen něco kolem třetiny angličtinářů.

Dohnat skluz na vysoké škole je pak téměř nemožné. „Máme tu lektorské jazykové kursy, ale jejich kapacita je omezená. Hodně také záleží na profesorovi. Pokud například po studentech chce načtenou cizojazyčnou literaturu, oni budou muset v aktivitě trochu přidat,“ říká děkan Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Miroslav Papáček.

Většina studentů, přesněji 60 procent, je navíc přesvědčena, že na vysoké škole ke zlepšení jejich jazykových znalostí nedojde. „Je to samozřejmě i věc výběru učitelů. Občas bývá problém sehnat rodilého mluvčího,“ říká Papáček.

Více se dozvíte v dnešních Lidových novinách !!!
,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!