Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Čeština pro cizince je na internetu

Česko

  20:53
PRAHA - Práce s textem, poslech mluveného slova a ústní zkouška. Tak vypadá test, který budou muset od 1. ledna zvládnout všichni žadatelé o trvalý pobyt v České republice. Zkouška by u nich měla ověřit, zda umí vytvořit jednoduché věty o svých zájmech, známých lidech, rodině, místech, popsat sebe samotné a místo, kde žijí.

„Není to zkouška o českém jazyce, ale z českého jazyka. Nikdo proto po cizincích nebude chtít složité větné rozbory,“ vysvětlil autor metodické příručky pro zkoušku Milan Hrdlička.

Ukázky testů i seznam škol, kde mohou cizinci zkoušky vykonávat, je zveřejněný na nových internetových stránkách cestina-pro-cizince.cz a check-your-czech.com. Zde jsou k dispozici rovněž informace o tom, jaká jsou pravidla a podmínky zkoušky.  „Podle statistik ministerstva vnitra se skládání zkoušky z češtiny týká zhruba třiceti tisíc cizinců. Takový je počet lidí, kteří u nás žádají o trvalý pobyt,“ řekl poradce ministra školství Martin Mach.

Nejčastějšími žadateli jsou lidé z Vietnamu, Číny, Mongolska, Ukrajiny, Ruska či Moldavska. O české občanství ale žádají i lidé ze Sierry Leone a jiných afrických a arabských států. Už nyní jsou proto stránky přeložené do jazyků nejčastějších žadatelů.

VYZKOUŠEJTE SI ČEŠTINU
CHECK YOUR CZECH


Protože bude zkouška povinnou součástí žádosti o trvalý pobyt v Česku, bude pro cizince zdarma. Pouze však první pokus a za předpokladu, že se k ní cizinec dostaví s poukazem od ministerstva vnitra. „Poukaz na bezplatnou zkoušku je cizinci vydáván zdarma na odboru azylové a migrační politiky na ministerstvu vnitra. Poukaz ale není vydáván opakovaně, ministerstvo tak hradí pouze jeden pokus o složení zkoušky,“ upřesnil Mach. Za opakování zkoušky pak bude muset každý žadatel zaplatit 1500 korun. Peníze půjdou škole, která zkoušku vykonává.

Staří a mladí zkoušku nedělají
Přestože je nutné zkoušku absolvovat až od ledna příštího roku, několik desítek cizinců ji má již za sebou. Podle ministerstva školství s ní většina z nich neměla problémy.

„Každý může chodit na přípravné kurzy, ale chystat se může i individuálně či s lektorem. Možnosti přípravy nabízejí i některé neziskové organizace,“ uvedl náměstek ministra školství Jindřich Kitzberger. Už nyní také funguje bezplatná telefonní linka, na které jsou žadatelům poskytovány informace o zkoušce. Zatím ji však využívají hlavně školy, na kterých se zkoušky odehrávají.

Zkoušku však nemusí skládat úplně všichni cizinci. Netýká se těch, kdo jsou mladší patnácti let, nebo naopak kterým je více než šedesát; netýká se ani občanů Evropské unie, Norska, Islandu, Lichtenštejnska a Švýcarska. 

A jak testy vypadají?
Písemná část trvá 70 minut. Uchazeč bude muset například číst text a porozumět mu. Na jednoduché otázky pak bude muset odpovídat formou formuláře, do kterého odpovědi zapíše. Součástí tohoto formuláře bude i text, do kterého bude doplňovat správné výrazy z nabídky.

Dalším úkolem pak bude porozumět vyslechnutému textu, podle kterého pak bude písemně odpovídat na jednoduché dotazy. Pak bude muset každý ještě napsat podle pokynů text.

V ústní části zkoušky se bude muset cizinec představit, pak bude mít za úkol popsat situaci, kterou uvidí na předloženém obrázku. Nakonec bude muset odpovídat na jednoduché otázky zkoušejícího. Ústní část bude trvat 15 minut.

"U zkoušky nebude k dispozici žádný rodilý mluvčí. Každý, kdo na zkoušku přijde, už musí umět komunikovat česky natolik, že zvládne základní věty, kterými se se zkoušejícími domluví," vysvětlil poradce ministra školství Martin Mach.

Podle ministerstva školství, ale i Výzkumného ústavu pedagogického, které na přípravě zkoušky pro cizince spolupracuje, nejde o to, aby uchazeči zvládali bravurně všechny "chytáky" českého jazyka. "Důležité je to, aby se domluvili se svým zaměstnavatelem, rozuměli spolupracovníkům, úředníkům ale i daňovému dokladu či účtům," upřesnil Mach.

V současné době je na internetových stránkách k dispozici i metodika k výuce češtiny pro cizince, která je určena hlavně pro lektory a školy, které budou uchazeče zkoušet. Všechny školy, které mají právo cizince zkoušet rozeslal Výzkumný ústav pedagogický sadu informačních materiálů včetně elektronické verze metodiky k výuce. Náklady, které budou mít zkoušející školy s testy, jim bude hradit ministerstvo vnitra ze svého rozpočtu.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...