Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čestné občanství pro Havla rozhádalo Nový Bor. Padne žaloba

Česko

  12:57
NOVÝ BOR - Město Nový Bor chce udělit čestné občanství zesnulému prezidentovi Václavu Havlovi. Jeho manželka Dagmar nejdřív na návrh kývla, nyní se však od něj překvapivě distancovala a v severočeském městě tím způsobila dusno, padne dokonce žaloba.

Václav Havel foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Svůj souhlas dala Havlová na sklonku loňského roku vedoucímu spolku Boráci Borákům Pavlu Danysovi, který s návrhem čestného občanství pro Havla přišel. Jak informoval server iDNES.cz, zhruba za měsíc přistál na stole novoborského starosty Jaromíra Dvořáka dopis, v němž Havlová otočila.

ČTĚTE TAKÉ:

"Na základě nových skutečností a informací, které jsem bohužel v době, kdy mi byl dopis pana Danyse, respektive Spolku Boráci Borákům, předložen, neměla k dispozici, jsem nucena se od osoby pana Danyse distancovat," napsala.    

Kvůli dopisu Havlové se Danys rozhodl podat trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli pomluvě. "Naprosto nevím, co se stalo. Byl jsem u paní Havlové v jejich vile a dostal od ní nějaké knihy. Vysvětluji si to tak, že mě někdo hrubě pomluvil. Vůbec si neumím představit, co příšerného to vzhledem k tónu dopisu bylo," zlobí se Danys a rovnou naznačuje, kdo by za údajnou pomluvou mohl stát. "Nevím, kdo to mohl udělat, ale vzhledem k tomu, že jsem velký kritik radnice, mám za to, že vítr fouká odtamtud," odhaduje.

Plavba květin pro Václava Havla - Dagmar Havlová

Starosta Dvořák to ale odmítá, Danys je podle něj s radnicí na nože dlouhodobě. "Byl součástí několika politických stran, neuspěl v několika volbách a snažil se dehonestovat již bývalého starostu," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz. S vdovou nekomunikoval. "Teď přišel pouze dopis, že se distancuje od pana Danyse," upřesnil starosta. Danyse se redakci Lidovek.cz nepovedlo zastihnout.

I když návrh město rozhádal, má velkou šanci projít. "Je normálně v jednání a projde všemi orgány města," ujišťuje Dvořák. Pokud na něj radní kývnou Havel čestné občanství Nového Boru získá. I samotná vdova v dopise uvedla, že pokud návrh připraví a schválí rada a zastupitelé města, ráda ho podpoří. 

Autor:

Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule
Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule

Roztomilé plyšové zvířátko My Fuzzy Friends Ospalá kočička Žofka čeká, kdo ji v soutěži vyhraje a vezme domů. Co pro to musíte udělat? Stačí se jen...