2. února 2012 12:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čestné občanství pro Havla rozhádalo Nový Bor. Padne žaloba

Václav Havel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

NOVÝ BOR Město Nový Bor chce udělit čestné občanství zesnulému prezidentovi Václavu Havlovi. Jeho manželka Dagmar nejdřív na návrh kývla, nyní se však od něj překvapivě distancovala a v severočeském městě tím způsobila dusno, padne dokonce žaloba.

Svůj souhlas dala Havlová na sklonku loňského roku vedoucímu spolku Boráci Borákům Pavlu Danysovi, který s návrhem čestného občanství pro Havla přišel. Jak informoval server iDNES.cz, zhruba za měsíc přistál na stole novoborského starosty Jaromíra Dvořáka dopis, v němž Havlová otočila.

ČTĚTE TAKÉ:


"Na základě nových skutečností a informací, které jsem bohužel v době, kdy mi byl dopis pana Danyse, respektive Spolku Boráci Borákům, předložen, neměla k dispozici, jsem nucena se od osoby pana Danyse distancovat," napsala.    

Kvůli dopisu Havlové se Danys rozhodl podat trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli pomluvě. "Naprosto nevím, co se stalo. Byl jsem u paní Havlové v jejich vile a dostal od ní nějaké knihy. Vysvětluji si to tak, že mě někdo hrubě pomluvil. Vůbec si neumím představit, co příšerného to vzhledem k tónu dopisu bylo," zlobí se Danys a rovnou naznačuje, kdo by za údajnou pomluvou mohl stát. "Nevím, kdo to mohl udělat, ale vzhledem k tomu, že jsem velký kritik radnice, mám za to, že vítr fouká odtamtud," odhaduje.

Plavba květin pro Václava Havla - Dagmar Havlová

Plavba květin pro Václava Havla - Dagmar Havlová

Starosta Dvořák to ale odmítá, Danys je podle něj s radnicí na nože dlouhodobě. "Byl součástí několika politických stran, neuspěl v několika volbách a snažil se dehonestovat již bývalého starostu," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz. S vdovou nekomunikoval. "Teď přišel pouze dopis, že se distancuje od pana Danyse," upřesnil starosta. Danyse se redakci Lidovek.cz nepovedlo zastihnout.

I když návrh město rozhádal, má velkou šanci projít. "Je normálně v jednání a projde všemi orgány města," ujišťuje Dvořák. Pokud na něj radní kývnou Havel čestné občanství Nového Boru získá. I samotná vdova v dopise uvedla, že pokud návrh připraví a schválí rada a zastupitelé města, ráda ho podpoří. 

ogoOndřej Golis