23. června 2012 15:27, aktualizováno  15:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nevíme, kdo zemřel, zní odpověď na tisíce zoufalých telefonátů

Na leteckém snímku autobusu je vidět, jak ničivý náraz byl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na leteckém snímku autobusu je vidět, jak ničivý náraz byl | foto: ČTK

BRNO Cestovní kancelář Atlas Adria řeší od rána tisíce zoufalých telefonátů od příbuzných turistů, kteří cestovali autobusem na dovolenou do Chorvatského letoviska v areálu Baška Voda. Pro volající kancelář zatím jasné zprávy nemá. Je schopna jen potvrdit, kdo v autobuse cestoval. První seznam ošetřených Čechů obdržela kancelář před třetí hodinou.

Vedení kanceláře netrpělivě čeká na seznam se jmény osmi mrtvých a zprávách o zraněných. Snad bude z Chorvatska zaslán ještě v sobotu, říká ředitel cestovky Martin Vašulín.

Nouzové linky

V provozu jsou čtyři telefonické linky Atlas Adria. Kontaktovat lze zejména krizovou non-stop linku 739 092 299.

Nouzovou linku +385 916 121 533 zřídila i ambasáda ČR v Záhřebu. Psychologickou pomoc nabízí policie na 974 834 788.

„Nehoda autobusu znamenala i pro nás pro všechny šok. Dověděl jsem se o ní ve čtyři hodiny ráno. S kolegy jsme okamžitě nastoupili do práce“ uvedl Vašulín.

Atlas Adria podniká v cestovním ruchu od roku 1993. Bezmála 20 let nabízí pobyty u moře v Chorvatsku a za tu dobu se jí větší problémy vyhnuly.

Kancelář na místo vyslala svého delegáta, jehož úkolem je ověřit, kdo zemřel a jaký je osud ostatních cestujících. Byly mezi nimi rodiny s malými dětmi. Chorvatská strana informovala, že záležitost, do ověření všech informací nebude komentovat.

Sestavování seznamu

Seznam obětí nehody zatím chorvatské úřady nesestavily, do dnešního podvečera bude pokračovat identifikace raněných, potom začne rozpoznávání mrtvých, oznámil konzul Pavel Bednář.

„Docela je chápu. Bohužel, jsou tam mrtví a identifikace všech bude obtížná. Mnozí cestující při kolizi přišli o doklady a chorvatská strana nechce informace podávat zbrkle,“ doplnil ředitel. V provozu jsou čtyři telefonické linky Atlas Adria.

Není jisté, kdo zemřel

Pracovnice kanceláře vytvářejí seznamy příbuzných a blízkých, které budou kontaktovat, hned jak se doví nové informace o osudu cestujících. Cestovní kancelář vyšle do Chorvatska autobus.

Krátce před 15:00 byl do brněnského sídla CK doručen první seznam jejich klientů ošetřených v nemocnici ve městě Gospič. Kolik jich je, jaká přesná zranění tito lidé utržili, to ale vedení Atlas Adria zatím nekomentovalo.

„My vlastně stále nevíme, co bude dál. Nevíme, zda a kdo v Chorvatsku po tragédii zůstane, nebo kdo pojede domů. Počítáme s oběma variantami. Nyní je ale pro nás nejdůležitější zjistit, co se vlastně našim klientům stalo,“ vysvětlil Vašulín. Zdůraznil, že po nehodě vznikly na chorvatských dálnicích zácpy.

Přepravu klientů k Jadranu zajišťovala pro CK firma JH Bus. Její vedení se cestujícím omluvilo s tím, že vůz byl v dobrém technickém stavu a za volantem se střídali dva zkušení řidiči. Jeden z nich při neštěstí zemřel. Na seznamu mrtvých je podle zasahujících chorvatských zdravotníků také dítě.

Tragická nehoda

Autobus sjel kolem 04:00 SELČ z chorvatské dálnice A1 u tunelu Krpani, který se nachází asi 230 kilometrů jižně od Záhřebu a jen několik kilometrů od pobřeží.

Podle pracovníků správy chorvatských dálnic asi existuje i záznam nehody. Vůz prý narazil do sloupu. na komunikaci nebyly žádné brzdné stopy, z čehož někteří usuzují na mikrospánek řidiče.

Na místě zasahovala řada chorvatských záchranářů.

Podle portálu slobodnadalmacija.hr se ještě několik hodin po nehodě ozývalo z trosek autobusu zvonění mobilů, na které se cestujícím snažili dovolat jejich blízcí.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na Lidovky.cz