22. ledna 2015 14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cestu zbrojaře Bernatíka se Zemanem schválil Mynář. Prezident je překvapen

Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář. | foto: Richard CortésLidové noviny

Odpovědnost za seznam podnikatelů, kteří se účastnili cesty prezidenta Miloše Zemana po středoasijských zemích, nese kancléř Vratislav Mynář. Rádiu Impuls to řekl mluvčí Jiří Ovčáček. Kancléř tak podle všeho schválil i jméno ředitele společnosti Imex Group Petra Bernatíka, jehož munice ohrožuje okolí vrbětického muničního areálu.

„Většinou to bývá tak, že tento seznam schvaluje vedoucí Kanceláře prezidenta republiky,“ odpověděl Ovčáček na dotaz Rádia Impuls, kdo schvaluje seznam podnikatelů cestujících s prezidentem. Vzápětí pak potvrdil, že má na mysli konkrétně kancléře Vratislava Mynáře. Podle mluvčího to bylo překvapení i pro prezidenta Zemana.

Na společnou cestu problematického podnikatele a prezidenta republiky upozornily jako první server Lidovky.cz (celou kauzu čtěte ZDE)

Jméno Zemanova kancléře média v minulých týdnech zmiňovala i v souvislosti s podezřelým nákupem vily v pražských Strašnicích či s průtahy kolem bezpečnostní prověrky.

Prezident Zeman si zakládá na tom, že na své cesty do zahraničí bere celou řadu podnikatelů. Sám to prezentuje jako pomoc českému průmyslu a zaměstnanosti.

PSALI JSME:

Přítomnost výkonného ředitele firmy Imex group, jejíž munice v polovině října ve Vrběticích rozmetala vojenský sklad a spustila domino neřízených explozí, které ustaly až s koncem loňského roku, má ale paradoxní podtext.

Když se totiž Zeman loni v prosinci vrátil z Kazachstánu a Tádžikistánu, vyjádřil evakuovaným vrbětickým občanům solidaritu a ostře se do zbrojařů opřel. „Je zapotřebí razantně změnit licenční politiku, omezovat počet těchto firem, mít tvrdší podmínky pro udělení licence,“ prohlásil.

Oba sklady, které na konci loňského roku explodovaly, měla pronajaty právě společnost Imex Group. Uskladněny v nich byly desítky leteckých pum a stovky granátů, které obsahovaly asi 15 tun trhaviny. O munici, uskladněné ve Vrběticích, jsme psali ZDE.

Lidovky.cz