Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

ČEZ a J&T si dělily sféry vlivu, Brusel má důkaz

Česko

BRUSEL/PRAHA Evropská komise má v rukou dokument dokazující uzavření dohody mezi společnostmi ČEZ, J&T Finance Group a EnBW o rozdělení sféry vlivu v české energetice. Informaci přinesl britský deník Financial Times, který má k dispozici kopii dokumentu podepsaného představiteli tří společností loni v červnu.

Dokument popisuje, jak si trojice rozdělí podíly v energetických firmách, které v Česku do loňska vlastnil britský International Power.

Do soutěže na odkup aktiv britské společnosti šla z uvedených firem pouze J&T, která je získala za 22,5 miliardy korun. ČEZ má díky uzavřené dohodě převzít téměř 49 procent v Pražské teplárenské, EnBW pak výměnou získá 41% podíl J&T v Pražské energetice. Skupina J&T si ponechá Elektrárny Opatovice, které vedle elektřiny vyrábějí teplo pro Hradec Králové a Pardubice.

Evropská komise již od loňského podzimu prošetřuje, zda se firmy nedopustily nekalého jednání.

Pokračování na straně 3

ČEZ a J&T si dělily sféry vlivu, Brusel má důkaz

Dokončení ze strany 1

Mluvčí Evropské komise Amelia Torresová na dotaz ČTK potvrdila, že evropský orgán situaci na českém trhu s elektřinou stále vyšetřuje. „Dokument, o kterém se zmiňují Financial Times, je jedním z prvků v našem spise,“ podotkla Torresová. Na dotaz, kdy by mohlo vyšetřování skončit, však mluvčí nedala konkrétní odpověď. Účastníci dohody popírají, že by se dopustili něčeho nekalého. Existuje prý řada příkladů, kdy energetické společnosti v Evropě spolupracují v omezené oblasti jejich společného zájmu, a Evropské komisi to nijak nevadilo. „Jsme přesvědčeni, že veškeré naše kroky na trhu s elektřinou jsou v souladu se všemi zákony, pravidly i dobrými mravy. Nevíme, o jaký dokument by se mělo jednat. Nechceme tedy žádným nekvalifikovaným vyjádřením jakkoliv ovlivnit šetření,“ uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková. Může za tím být konkurence Podle Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který loni na podzim převzal energetická aktiva investiční skupiny J&T, může za novým rozvířením této kauzy stát konkurence. Skupina J&T měla v minulých letech spory hlavně se skupinou Czech Coal, například o cenu a množství dodávaného uhlí z mosteckých dolů do teplárny United Energy v Komořanech. „Aktuální medializované téma je jen ryze účelovou provokací ze strany menší pražské lobbistické agentury Candole. Tato firma nám dříve aktivně nabízela své služby, ale my jsme je odmítli. Candole nyní evidentně pracuje pro jiného zadavatele,“ uvedl mluvčí EPH Martin Maňák. Candole podle EPH předalo několika novinářům stejné argumenty včetně číselných údajů, jaké použil Czech Coal loni ve své stížnosti k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

OD DOHODY K RAZII

4. 5. 2009 - Britský International Power informuje o záměru prodat Elektrárny Opatovice včetně podílu v Pražské teplárenské 24. 6. 2009 - Podpis dohody o společném postupu mezi společnostmi ČEZ, J&T Finance Group a německou EnBW 1. 7. 2009 - J&T se stává vítězem soutěže o česká aktiva koncernu International Power 5. 11. 2009 - Transakci schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) 24. 11. 2009 - Razie inspektorů Evropské komise a ÚOHS v pražských centrálách ČEZ a J&T; v případě J&T se objevilo podezření na utajování či ničení důkazních materiálů. 11. 12. 2009 - ÚOHS oznámil, že jeho pracovníci při razii žádné dokumenty o nedovolené spolupráci energetických firem nenašli; šetření Evropské komise dosud neskončilo. Czech Coal se tehdy bez úspěchu pokoušel prodej opatovické elektrárny skupině J&T i navazující obchody mezi „energetickou trojdohodou“ zastavit. Jako hlavní argument uvedl, že ČEZ a J&T jednají ve shodě a společně se snaží ovládnout výrobu elektrické energie v Česku.

Autor: