Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

ČEZ prohrál s Czech Coalem

Česko

Spor o náhradu údajné desetimiliardové ztráty převezme od Městského úřadu v Praze ústecký krajský soud

PRAHA Když se chcete soudit o deset miliard, musíte nejprve podat žalobu ke správnému soudu. K tomuto verdiktu dospěl Městský soud v Praze, který zamítl žalobu společnosti ČEZ na společnosti náležející do skupiny Czech Coal. Samotnou podstatou sporu se soudci nezabývali.

Soud v odůvodnění verdiktu konstatoval, že není místně příslušný k projednání sporu. Příslušným soudem je totiž Krajský soud v Ústí nad Labem. „Proti tomuto rozhodnutí existuje opravný prostředek, a ten využijeme. Podáme odvolání, protože jsme přesvědčeni o správnosti našeho postupu,“ uvedl v reakci na rozhodnutí Městského soudu tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Spor se týká dodávek hnědého uhlí, které v okolí Mostu těží společnosti Vršanská uhelná a Litvínovská uhelná, které obě náleží do skupiny Czech Coal.

Zmařené Počerady ČEZ od skupiny Czech Coal nakupuje ročně okolo 8,5 milionu tun uhlí, což představuje více než polovinu roční produkce dolů Czech Coalu a čtvrtinu objemu hnědého uhlí, které ČEZ nakupuje.

ČEZ podal první žalobu již v roce 2007. Czech Coal totiž neplnil dohodu o dlouhodobé spolupráci uzavřenou v roce 2005.

Nepodepsal smlouvu o dlouhodobých dodávkách hnědého uhlí a zmařil tím záměr skupiny ČEZ postavit novou tepelnou elektrárnu v severočeských Počeradech. Původně ČEZ požadoval finanční odškodnění ve výši 21,3 miliardy korun. Jednalo se tak o jeden z největších sporů o peníze, který kdy čeští soudci řešili.

V letošním říjnu se však ČEZ rozhodl žalobu stáhnout. Současně podal novou žalobu, v níž zohlednil skutečnost, že výstavba nových uhelných bloků elektrárny Počerady v původně předpokládaném termínu již není možná. Výše požadované částky klesla na více než deset miliard korun, přesnou výši ČEZ nezveřejnil.

Právě v Počeradech měla podle plánů skupiny ČEZ vzniknout největší česká uhelná elektrárna se dvěma bloky o výkonu po 660 megawattech. Vršanský důl má i v rámci těžebních limitů dostatek uhlí, aby mohl tak velkou elektrárnu zásobovat přinejmenším do roku 2055. S ohledem na spory se skupinou Czech Coal se ČEZ před třemi lety rozhodl, že v Počeradech raději postaví elektrárnu na zemní plyn.

Skupina Czech Coal nechce spor dál komentovat. Druhá strana deklaruje svůj zájem vyřešit spor po dobrém, tedy dohodou. „ČEZ má nadále vážný zájem na dosažení dohody s Czech Coal na zajištění dodávek uhlí do stávajících uhelných bloků v Počeradech a jejich modernizaci nebo náhradu novými jednotkami. Za tím účelem pokračujeme s Czech Coalem v jednání,“ uvedl ČEZ v říjnu při podání žaloby.

***

SPOR GIGANTŮ O DESET MILIARD

ČEZ podal první žalobu již v roce 2007. Czech Coal totiž neplnil dohodu o dlouhodobé spolupráci uzavřenou v roce 2005. Nepodepsal smlouvu o dlouhodobých dodávkách hnědého uhlí, a zmařil tím záměr skupiny ČEZ postavit novou tepelnou elektrárnu v severočeských Počeradech. Původně ČEZ požadoval finanční odškodnění ve výši 21,3 miliardy korun. V letošním říjnu se však ČEZ rozhodl žalobu stáhnout. Současně podal novou žalobu a výše požadované částky klesla na více než deset miliard korun, přesnou výši ČEZ nezveřejnil.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...