Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
16. května 2011 12:32, aktualizováno  14:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chalupa by měl skončit, žádá pražská TOP 09

Tomáš Chalupa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Chalupa | foto: ČTK

PRAHA Pražská TOP 09 požaduje odstoupení ministra životního prostředí a bývalého starosty Prahy 6 Tomáše Chalupy (ODS). Společně s ním by měli rezignovat i pražští starostové David Vodrážka a Vladislav Lipovský (oba ODS). Před lety totiž svěřili společnosti Key Investments (KI) stovky milionů korun z městských pokladen, které už se možná nikdy nevrátí.

Firma Key Investments, která spravovala finance pražským městským částem, vrátila České národní bance licenci obchodníka s cennými papíry. Podle zastupitelů za TOP 09 uzavírání smluv s KI i jejich další správu doprovázely podivné okolnosti.

"Praha 6 ignorovala signály, že Key Investment je propojená s firmami, jejichž dluhopisy pro radnici kupuje," poznamenal zastupitel šesté městské části Ivan Mašek (TOP 09). KI podle něj pro městskou část pořizovala dluhopisy vydávané na Slovensku.

"Je zřejmé, že v českých zemích by takové emise dluhopisů nikdo nepovolil vzhledem k finanční situaci dotyčných firem," řekl Mašek. Dluhopisy podle něj vydávaly zadlužené firmy s nejasnou vlastnickou strukturou, za kterou má stát kontroverzní podnikatel Petr Sisák.

Městské části už peníze zřejmě neuvidí

"Znamená to, že městským částem Praha 6 a Praha 10 zůstanou neprodejné a pravděpodobně bezcenné cenné papíry ve vykazované hodnotě více než půl miliardy korun," řekl na tiskové konferenci předseda pražských zastupitelů TOP 09 Tomáš Hudeček. "Městské části podle všeho již peníze neuvidí," poznamenal Hudeček.

Pražská TOP 09 kvůli tomu žádá odstoupení od všech politických funkcí pražské politiky ODS, kteří s investiční společností smlouvu uzavřeli. Jedná se o bývalého místopředsedu ODS a současného starostu Prahy 13 Davida Vodrážku nebo ministra životního prostředí Tomáše Chalupu.

Praha 6 svěřila firmě 250 milionů korun, třináctá městská část o 50 milionů méně. Praha 10, která již na společnost podala trestní oznámení, měla u Key Investments 219 milionů.

Key Investments

Firma Key Investments spravovala pražským městským částem peníze. Nedávno ale změnila předmět podnikání a ukončila činnost obchodníka s cennými papíry. Praha 10 už podala na představitele společnosti trestní oznámení, protože se bojí o své investice.

U Key Investments své peníze uložily městské části Praha 6, 10 a 13, všechny tři dohromady společnosti svěřily více než 600 milionů korun.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...